Apkopojums: kā jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums ietekmēs pacientus?

1 komentārs

Jau pēc dažām dienām – 1. septembrī – stājas spēkā jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums.

Ceturtdien, 30. augustā, Veselības ministre Anda Čakša kopā ar Nacionālo veselības dienestu (NVD) iepazīstināja ar izmaiņām valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai.

Lielākās izmaiņas attieksies uz nodokļu nemaksātājiem jeb tiem iedzīvotājiem, kuri neveic sociālās iemaksas. Tātad – jaunās izmaiņas likumā paredz, ka visus valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus varēs saņemt tās personas, kas veic pilnas sociālās iemaksas jeb ir sociālā nodokļa maksātāji pilnā nodokļu režīmā. Tāpat arī minimālo algu saņēmēji un tie darba ņēmēji, kas strādā uz pusslodzi.

Tāpat pilno veselības aprūpes grozu saņems personas, kas ietilpst kādā no 21 valsts automātiski apdrošinātās grupas. Šajā sadaļā ietilpst piemēram pensionāri, bērni, skolēni un pilna laika studenti, personas ar invaliditāti un citas sociāli mazaizsargātās grupas.

Savukārt visi pārējie, kas neveic iemaksas sociālajā budžetā, var veikt brīvprātīgas veselības apdrošināšanas iemaksas – piemēram, mikrouzņēmēji, autoratlīdzību saņēmēji, pašnodarbinātie un citi.

Brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas apmēri ir šādi – par atlikušajiem 2018. gada mēnešiem tie ir 51,60 eiro.  2019. gadā tie būs 154,80 eiro. Savukārt 2020. gadā 258 eiro. Šeit svarīgi atzīmēt, – ja cilvēks nebūs veicis veselības apdrošināšanu šajā gadā un nepieciešamība radīsies, piemēram, 1. janvārī – jānorēķinās gan par iepriekšējo periodu, gan par nākamo – attiecīgi 2019. gadu, un kopējā summa tad sastādīs 206,60 eiro eiro.

Kas tad ietilpst veselības aprūpes pilnajā un minimuma grozā?

Pilnu sociālo iemaksu veicēji un sociāli aizsargātās grupas saņems neatliekamo medicīnisko palīdzību, ārstniecību dienas stacionārā, plānveida ārstniecības pakalpojumus, medicīnisko rehabilitāciju, medicīnas aprūpi mājās, kompensējamos medikamentus un citus pakalpojumus. Savukārt veselības aprūpes pamata grozs ietver neatliekamo medicīnisko palīdzību, ģimenes ārsta sniegtos pakalpojumus, onkoloģiju un sirds un asinsvadu agrīno atklāšanu.

Par padziļinātiem izmeklējumiem un kompensējamiem medikamentiem, neiemaksājot veselības apdrošināšanas iemaksas, personām nāksies norēķināties pašiem. Piemēram, ja persona saņem pilnu veselības aprūpes pakalpojuma grozu, tad, piemēram, Gūžas locītavas endoprotezēšanas pakalpojuma izmaksas būs 131 eiro, kas ir pacienta līdzmaksājums par operāciju, bet pārējo segs valsts. Savukārt, ja pacients nebūs veicis sociālās apdrošināšanas iemaksas, tad šī operācija izmaksās vairāk nekā trīs tūkstošus, un visi izdevumi būs jāsedz no savas kabatas.

NVD pauž uzskatu, ka jaunais Veselības aprūpes finansēšanas likums sniegs atbalstu mediķu atalgojuma celšanai, kā arī uzlabos veselības aprūpes pieejamību pacientiem.
Inga Milaševiča
NVD direktore

Valsts veselības apdrošināšanas mērķis ir nodrošināt ilgtspējīgu veselības aprūpes finansēšanu, kuras pamatā ir visas sabiedrības solidāra iesaiste un atbildīga nodokļu maksāšana. Valsts veselības apdrošināšanas ieviešana nodrošina taisnīgu valsts budžeta līdzekļu izlietojumu, gan arī pakāpeniski uzlabot iedzīvotājiem valsts apmaksātu medicīnas pakalpojumu pieejamību

Veselības ministre Anda Čakša (ZZS) pauž uzskatu, ka nodokļu maksātāju naudas ieplūšana veselības aprūpē uzlabos arī medicīnas pakalpojumu kvalitāti.

Čakša skaidro: “Kvalitāte un pieejamība ir divi tie “vaļi”, uz ko visu laiku balstās veselības aprūpes sistēma, vai viņi būs uzreiz no pirmā janvāra pilnīgi radikāli kvalitatīvāki – es teiktu viņi jau ir kvalitatīvi. Ar katru gadu kļūs labāk, jo pietiekamāks būs finansējums, jo smaidīgāki būs gan ārsti gan pacienti.”

Tikmēr ne tik optimistiski jauno veselības aprūpes finansēšanas modeli uztver paši mediķi. Ģimenes ārsts Andris Baumanis, kurš šajā gadā nodokļos samaksājis vairākus tūkstošus, pauž sašutumu, ka pēc jaunās sistēmas, viņš tiek pieskaitīts pie nodokļu nemaksātājiem.

Andris Baumanis
ģimenes ārsts

No vienas puses es uzskatu, – lai saņemtu veselības aprūpes pakalpojumus, cilvēkam jāpiedalās ar saviem nodokļiem šīs sistēmas veidošanā. No otras puses, es pats šogad esmu mikrouzņēmuma nodokļu maksātājs un šogad esmu samaksājis gandrīz 5000 eiro nodokļos, no kuriem 80% aiziet sociālajā budžetā, un šī summa ievērojami pārsniedz to summu, ko samaksā pašnodarbinātie vai tie cilvēki, kas saņem minimālo algu. Un attiecībā pret tiem cilvēkiem, es būšu kā nodokļu nemaksātājs, un man būs jāmaksā šie 58 eiro, ko es uzskatu no valsts puses – neizdarība no ierēdņu puses.

Neskaidrību ap jauno sistēmu ir daudz, tostarp par to, kā mediķi varēs pārbaudīt, vai pacients ir veicis veselības apdrošināšanas iemaksas un kāds pakalpojumu grozs viņam pienākas. Ministrija sola, ka šajā gadījumā neatkārtosies bēdīgi slavenās e-veselības scenārijs, un jau janvārī gan mediķi, gan arī paši pacienti varēs pārbaudīt, kāds veselības aprūpes pakalpojumu kopums viņiem pienākas.

Čakša norāda: “Datu bāze savienos kopā visas tās datu bāzes, kas iedos visu šo 21 grupu, skaidri saslēdzoties kopā ar e-veselību, lai ārstam nebūtu jāveic šis filtrs, lai saprastu ir vai nav, lai to pasaka e-veselība. Šobrīd pie datu bāzēm notiek darbs ar programmēšanu, jau septembrī jābūt testa videi, lai varam pārbaudīt, vai viss darbojas, lai jau janvārī cilvēki var redzēt.”

Tikmēr ģimenes ārsts pauž bažas, vai dažu mēnešu laikā valsts spēs nodrošināt tik apjomīgu pakalpojumu.

Baumanis saka: “Ņemot vērā, kā pašlaik valstī virzās jautājums ar elektroniskajiem norīkojumiem, man ir stipras bailes, ka mēģinot savienot 17 dažādas datu bāzes, valsts šo sistēmu var neizvedot pietiekoši pārskatāmu un viegli lietojamu ģimenes ārstiem. Otra lieta – es uzskatu, ka es neesmu kā ārsts – nodokļu administrators un man būtu jāseko līdzi, kuram kaut kas pienākas.”

Līdz gada beigām veselības pakalpojumu saņemšanas kārtībā nekas nemainās – tos pilnā apjomā varēs saņemt visi bez izņēmuma. Galvenās izmaiņas, kas stājas spēkā 1. septembrī, ir tas, ka tiem, kas līdz šim nemaksāja sociālo nodokli un no 1.janvāra vēlas saņemt valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus, ir jāsāk veikt iemaksas par obligāto veselības apdrošināšanu.

1 komentārs