Apkopojām visu svarīgo par iepirkšanos “AliExpress” pēc 1. jūlija, lai Tev tas nebūtu jādara!

6 komentāri
Apkopojām visu svarīgo par iepirkšanos “AliExpress” pēc 1. jūlija, lai Tev tas nebūtu jādara!
ZUMAPRESS/SCANPIX

Lai Tev tas nebūtu jādara, Skaties.lv apkopojis visu svarīgo par iepirkšanos tādās tiešsaistes iepirkšanās vietnēs, piemēram, “AliExpress”, saistībā ar izmaiņām pasta sūtījumu saņemšanā, sākot no 1.jūlija.

Jaunākās izmaiņas īsumā!

  1. Visus pasūtījumus, ko saņem ne tikai no šā interneta veikala, bet visiem citiem no valstīm ārpus Eiropas Savienības (ES) (Ķīnas, ASV, Krievijas, Apvienotās Karalistes, Norvēģijas u.t.t.), jādeklarē muitā.
  2. Arī par sūtījumiem mazāku par 22 eiro vērtību turpmāk jāmaksā pievienotās vērtības nodoklis (PVN). Tādējādi par VISĀM precēm, ko nopērc internetveikalā vai platformā un saņem no valstīm ārpus ES, neatkarīgi no to vērtības jāmaksā PVN.
  3. Tu vari izvēlēties sev ērtāko veidu – vai nu pats aizpildīt importa muitas deklarāciju VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā, vai to uzticēt sūtījuma piegādātājam.

Kas jādara Tev, saņemot komercsūtījumus (pērkot preces internetveikalos ārpus ES)?

Lai saņemtu sūtījumu, Tev preces jādeklarē muitā un par tām būs jāsamaksā PVN (ja sūtījumā esošo preču vērtība nepārsniedz 150 eiro, sūtījumu atbrīvo no muitas nodokļa, bet par to būs jāmaksā PVN no pilnas sūtījuma vērtības).

Tu vari izvēlēties sev ērtāko preču muitošanas veidu!

  • vai nu pats, pieslēdzoties VID Elektroniskajai deklarēšanas sistēmai, aizpildīt un iesniegt deklarāciju pasta sūtījumiem;
  • vai arī izmantot “Latvijas Pasta” vai eksprespastu muitas brokeru vai citu muitošanas speciālistu piedāvātos maksas pakalpojumus šim nolūkam.

Ja muitas deklarāciju iesniedz pats/i, izmantojot VID sistēmu, informāciju par pasta sūtījuma izsekošanas numuru, pagaidu uzglabāšanas deklarācijas numuru, svaru u.c. saņemsi no sūtījuma piegādātāja, bet daļa deklarācijas aizpildīšanai vajadzīgo datu būs Tavā rīcībā (informācija par preci, tās pārdevēju, cenu, piegādes izmaksām u.c.). Tiklīdz deklarācijā būs ievadīti prasītie dati, sistēma aprēķinās nodokli un to internetā varēsi samaksāt, nospiežot pogu “Maksāt”.

Kā zināt, ka viss izdarīts pareizi?

Pēc tam, kad nodokļi būs samaksāti un deklarācijas statuss sistēmā būs “Preces izlaistas”, muitošana būs pabeigta. Tad varēsi saņemt savu sūtījumu, sazinoties ar eksprespastu un vienojoties par piegādes laiku, jeb dodoties uz savu pasta nodaļu.

Kādos gadījumos saņemt sūtījumu ir sarežģītāk?

Ja “AliExpress” vai citā interneta veikala pasūti tādas preces, uz kurām attiecas ierobežojumi, vienkāršoto deklarāciju nevari iesniegt, bet jānoformē standarta Importa muitas deklarācija.

! Pirms iegādājies preci, vari pārliecināties, vai to, ko plāno pirkt, var atmuitot vienkāršotā veidā. Visas preces, par kurām var iesniegt vienkāršoto deklarāciju, ir uzskaitītas sarakstā “Preču klasifikators“. Tajā norādītas arī nodokļu likmes, līdz ar to, zinot sūtījuma vērtību, jau laikus vari aprēķināt, ar cik lielu maksājamo nodokļu summu jārēķinās, iegādājoties preci.

Ja muitas formalitātes uztici veikt muitošanas pakalpojuma sniedzējam, aprēķināto nodokļu samaksa un maksa par muitošanas pakalpojumu jāveic attiecīgā pakalpojuma sniedzēja norādītajā veidā.

Tātad, kas un kādos gadījumos jāmaksā?

Ja interneta veikalā ārpus ES pērc preces, kuru vērtība būs:

  • no 0,01 līdz 150 eiro  nav jāmaksā muitas nodoklis, jāmaksā tikai PVN. Izņēmums ir alkohola izstrādājumi, smaržas un tualetes ūdeņi;
  • virs 150 eiro – jāmaksā gan muitas nodoklis, gan PVN.
    Par akcīzes precēm, piemēram, kafiju, alkoholu, akcīzes nodoklis jāmaksā neatkarīgi no to vērtības. Tabakas izstrādājumus, elektroniskās cigaretes un to uzpildes flakonus internetā liegts iegādāties un saņemt pasta sūtījumos.

Piemērs, kā saprast, cik man jāmaksā?

Ja “AlieExpress” nopērc T kreklu par 5 eiro un šortus par 10 eiro, ko saņemsi vienā sūtījumā un piegāde maksā eiro, par abām precēm piemēro PVN standarta likmi – jāsamaksā 21% no 16 eiro (5+10+1), kas ir 3,36 eiro.

Izņēmums ir dāvanas (nekomerciālie sūtījumi)

Par precēm, ko saņem kā dāvanu, muitas nodoklis un PVN arī turpmāk nav jāmaksā, ja to kopējā vērtība nepārsniedz 45 eiro. Ja vērtība ir no 45 eiro līdz 150 eiro, jāmaksā PVN, bet, ja dāvanas vērtība pārsniedz 150 eiro, jāmaksā gan muitas nodoklis, gan PVN.

Lasi vēl:

Plašāk VID organizētajā seminārā par to, kā atmuitos sūtījumu!

6 komentāri