Apķēpājot Brektes gleznojumu, vandaļi fondam “Mākslai vajag telpu” nodarījuši ap 2000 eiro lielus zaudējumus

9 komentāri

Nezināmi vandaļi, kas naktī uz 1. septembri ar krāsu sabojāja pretrunīgi vērtēto Kristiāna Brektes darbu uz 40.vidusskolas sienas, fondam “Mākslai vajag telpu” nodarījuši aptuveni 2000 eiro zaudējumus, vēsta TV3 Ziņas.

Augusta vidū uz 40.vidusskolas sienas ar Rīgas domes atļauju uzgleznots pēdējā laikā Latvijā lielāko ažiotāžu raisījušais darbs. Sienas gleznojums “Veltījums Džemmai Skulmei” ir fonda “Mākslai vajag telpu” projekts, kurā realizēts tilts starp divu paaudžu māksliniekiem Kristianu Brekti un Džemmu Skulmi, kuru stils ir naivisma gleznoti vai zīmēti modeļi. Naktī uz 1.septembri kāds darbu sabojājis, uz tā atstājot krāsas pleķus. Par to sašutuši projekta autori.

Katrīna Jaunupe, “Mākslai vajag telpu”

“Viens ir patika, nepatika, otrs ir tīša īpašuma bojāšana, likuma pārkāpums. Tas, protams, bija pārsteigums. Manuprāt nav pieņemami, un tas ir slikts piemērs bērniem, mākslas darba bojāšana, īpašuma bojāšana.”

Augustā par vairāku iedzīvotāju nepatiku pret šo darbu vēstīja raidījums “Bez Tabu”. Sevišķi satraukti bija skolas audzēkņu vecāki, baidoties, ka gleznojums atstās neizdzēšamu iespaidu uz jauniešu psihi.

Fonds “Mākslai vajag telpu” lēš, ka zaudējumi mērāmi tūkstošos. “Man ir jārunā, jāaprēķina, tie varētu būt līdz 2000 eiro – krāsa, pacēlājs, precīzi nepateikšu,” pauda fonda “Mākslai vajag telpu” dibinātāja Katrīna Jaunupe.

Pagaidām fondam “Mākslai vajag telpu” vēl nav konkrēta plāna, kā rīkoties turpmāk.

Katrīna Jaunupe, “Mākslai vajag telpu”

“Es gaidu no Valsts policijas informāciju, kā rīkoties tālāk. Šobrīd bērni mācās, ja atjaunosim [mākslas darbu], tad atjaunosim brīvdienās, jāsarunā mākslinieki, vēl ne – lēnā garā domājam, kā un kad atjaunot.”

Projekta autori uzsver, ka skolas siena izvēlēta apzināti, akcentējot mākslas izpratnes veidošanu jau no mazām dienām, laikmetīgā veidā mudinot bērnus iepazīties ar vizuālās mākslas mantojumu un tādām spēcīgām latviešu personībām kā Džemma Skulme un Kristians Brekte.

Tikmēr pamatīga diskusija izveidojusies fonda ierakstā “Facebook” par sienas sabojāšanu – daudzi interneta komentētāji uzgavilē vandaļiem, atbalstot viņu nepatiku pret gleznojumu.

9 komentāri