Apinis par veselības aprūpes reformas plānu: Vai dieniņās, vai dieniņās!

Komentāri

Veselības ministre Anda Čakša trešdien, 5. aprīlī, iepazīstinājusi ar jauno reformu plānu, kura galvenais uzdevums ir uzlabot sabiedrības veselības rādītājus. Tāpat tas paredz optimizēt slimnīcās sniegtos pakalpojumus, un par prioritāti atzīta medicīnas darbinieku algu palielināšana. Kāpēc dokuments jau izpelnījies arī skarbu kritiku?

Vēsturiska diena nozarei un iedzīvotājiem, iepazīstinot ar sagatavoto veselības aprūpes sistēmas reformu plānu, šodien sacīja nozares ministre Anda Čakša. Kā galveno uzdevumu viņa nosauc apņemšanos pagarināt veselīgi nodzīvotos gadus, jo patlaban Latvija daudzos rādītājos ir tālu no Eiropas Savienības vidējā vai pat pēdējā vietā.

Anda Čakša

Anda Čakša
veselības ministre

Mums ir visvairāk mirušo no ārstējamām slimībām. Mēs vēlu atklājam onkoloģiskās saslimšanas. Tātad visbiežāk tā ir trešā, ceturtā stadija, kas līdz ar to nes sliktus rezultātus, kas, protams, viss rezultējas īsākā veselīgo dzīves gadu ilgumā, īsākā dzīves ilgumā.

Saskaņā ar reformu veselības aprūpes pakalpojumiem jākļūst pieejamākiem un kvalitatīviem neatkarīgi no pacientu dzīvesvietas.

Runājot par slimnīcu darbības optimizēšanu, veselības ministre skaidro, ka plāns paredz slimnīcas iedalīt četros līmeņos, nosakot kurā ārstniecības iestādē, kādi pakalpojumi tiek sniegti. Tāpat plānots veidot ārstniecības iestāžu sadarbības teritorijas, lai slimnīcas savstarpēji nekonkurētu. Bet tas nenozīmē to likvidēšanu, viņa uzsver.

Anda Čakša

Anda Čakša
veselības ministre

Vienmēr ir mēģinājumi pateikt, ka ministre grib slēgt kādu no slimnīcām, kas absolūti nav taisnība.

Kā nozīmīgu prioritāti Anda Čakša min atalgojuma palielināšanu medicīnas darbiniekiem. Nākamgad tam papildu būtu nepieciešami 150-it miljoni eiro. Ministre rēķinās gan ar finanšu ministres, gan valdības vadītāja atbalstu.

Anda Čakša

Anda Čakša
veselības ministre

Es absolūti nejūtos vientuļa, arī politiski nejūtos vientuļa.

Tikmēr Ārstu biedrības prezidents Pēteris Apinis, kurš ar reformu plānu jau ir iepazinies, vien smagi nopūšas.

 

Pēteris Apinis

Pēteris Apinis
Latvijas Ārstu biedrības prezidents

Es, ieraugot šo dokumentu un šo paciņu, teikšu: “Vai dieniņās, vai dieniņās!”

Ministrijas piedāvājumu viņš sauc par vāju, no kura neviens nebūs ieguvējs.

 

Pēteris Apinis

Pēteris Apinis
Latvijas Ārstu biedrības prezidents

Reformas centrā ir reforma, nevis pacients, nevis medicīnas darbinieks, nevis vesels cilvēks vai slims cilvēks, bet ļoti konkrēti — reforma. Un viss riņķo ap reformu. Es teikšu, dokuments vājš. No šī dokumenta vispār neviens neko neiegūst. Tas ir tikai PR pasākums. Ministrei ir bezgala daudz labu ideju, bet vājš personāls. Šis bezgala vājais personāls netiek galā ar tādu lietu kā normāls, strukturēts, valstisks dokuments. Ministre ir diezgan precīzi pateikusi, kur mēs gribam iet, bet personāls vai tie, kas ir ministres komanda, mīņājas uz vietas, ja ne skrien atpakaļ.

Par Veselības ministrijas piedāvājumu vēl gaidāmas plašas diskusijas, jo tas tikai nupat nodots vērtēšanai, bet reformu sākt iedzīvināt plānots nākamajā gadā.

Lasi vēl