Apē iedzīvotājus izglīto sava uzņēmuma veidošanā

0 Komentāru
  • Meklējot veidu, kā samazināt iedzīvotāju skaita kritumu Latvijas reģionos darbavietu trūkuma dēļ, ir pašvaldības, kas par uzņēmējiem un darba devējiem padara pašus iedzīvotājus. Piemēram, Apes pilsētā biznesa kursos mācās gan jauni, gan arī pirmspensijas vecuma ļaudis.

Apē skaidro, ka tas jau esot samazinājis cilvēku skaitu, kas meklē palīdzību sociālajos dienestos. Kā pilsētas tuvums Igaunijas robežai sekmē uzņēmējdarbību?

Ape ir Latvijas viena no vismazākajām pilsētām, izvietota Ziemeļvidzemē, gandrīz uz Igaunijas robežas. Lai arī pēdējos gados Apē būtiski ir samazinājies iedzīvotāju skaits līdz šā brīža 953, tomēr Apē nepieļauj iespēju, ka varētu zaudēt savu pilsētas statusu.

Saprotot, ka Apē nebūs lielas ārējās investīcijas daudzskaitlīgu darbavietu radīšanai, pašvaldība izvēlējusies citu stratēģiju – par uzņēmējiem padarīt pašus iedzīvotājus. Proti, Apē regulāri un mērķtiecīgi bez maksas tiek rīkotas biznesa, grāmatvedības un mārketinga apmācības. Turklāt, lai šiem uzņēmējiem-iesācējiem būtu telpas, pašvaldība savas reiz pamestās 53 ēkas pārvērtusi par tādu kā industriālo parku un izīrē par ārkārtīgi zemu maksu – 28 eiro gadā.

Divās no ēkām rosās Apes jaunais uzņēmējs, 33 gadīgais Nauris Teters. Uzrakstot projektu Eiropas Savienības naudas saņemšanai, viņš izveidojis metālapstrādes uzņēmumu. Pirms kļuva par uzņēmēju, Nauris bija ekskavatorists un no biznesa nekā nesaprata, bet tagad viņš pats ir darbadevējs. Attīstība gan būtu vēl straujāka, ja valsts nodokļu politika nebūtu tik izkropļota.

 

Nauris Teters
Apes iedzīvotājs

Viss man tā veiksmīgi sagājis, ka neesmu vēl izputējis. Visu laiku ir tā sajūta, ka kaut kas pietrūkst – vajadzētu kādu instrumentu iegādāties, bet atnāk no grāmatvedības – nē, ir jāsamaksā nodoklīši. Esmu dzirdējis tos Rietumu stāstus, ka atbalsta tos jaunus, bet šeit tā nenotiek. Visu laiku jācīnās. Tu iztēlojies to instrumentu, bet tas instruments aizgāja nodoklī. Nezinu, pirmajos gados vajadzētu kaut kā saudzīgāk.

Nauris uzskata – nav jāmūk prom uz lielpilsētām, jo dzimtajā pusē esot vieglāk sākt īstenot sapni par savu uzņēmumu, un tieši pašvaldību palīdzēšana iedzīvotājiem rakstīt biznesa plānus varētu glābt daudzus Latvijas mazpilsētas un ciemus no izmiršanas.

 

Nauris Teters
Apes iedzīvotājs

Kaut kādā veidā man te Apē viss lieliski izdodas, tā ka bēgt prom baigi negribētos. Uz Angliju, Īriju negribējās braukt pavisam nē.

Arī Apes iedzīvotāja Dina Semjonova pēc pašvaldības piedāvātajiem uzņēmējdarbības kursiem guva drosmi savu floristikas un telpu dekorēšanas hobiju pārvērst reālā biznesā un iemācījusies paplašināt pārdošanu apkaimes novados.

 

Dina Semjonova
dekoru izgatavotāja

Ir foršas projektu meitenes, kas arī ir daļa no enerģijas lādiņa devējiem, kas saka – nāc, dari, braucam, būs forši. Es nesēžu mājas, nepinkšķu, neraudu, bet darbojos. Tas ir devis pašapziņu, un arī mani darbi runā par mani, un mani sameklē, uzrunā.

Dienas vidū Apes ielas ir pustukšas. Aktīvāka rosība ir pie nesen atvērtā alkohola veikala, kas apzināti atvērts Igaunijas tuvuma dēļ. Apes domes priekšsēdētājs skaidro – tā kā Latvijā esot zemākas cenas arī citām precēm, igauņu un somu dēļ Apē nesen atvērts, piemēram, jauns apavu veikals.

 

Jānis Liberts
Apes novada domes priekšsēdētājs

Pilnīgi visiem veikaliem apgrozījums ir pieaudzis, jo šeit igauņi un somi brauc ne tikai alkoholu iepirkt, bet arī dažādas rūpniecības un pārtikas preces. 55:27 ieguvēji ir absolūti visi veikali un sabiedriskās ēdināšanas punkti.

Pat Apes lietoto apģērbu veikals spēj tik vest klāt jaunas mantas, jo igauņi kā traki iepērkoties.

 

Anita
lietoto apģērbu veikala pārdevēja

Nu, igauņiem ir lielāka pirktspēja, bet vietējiem – mazāka.

Igaunijas tuvums, zināmā mērā, arī glābj Api no iedzīvotāju skaita vēl dramatiskāka samazinājuma. Liela daļa Apes ļaudis ikdienu brauc uz Igauniju strādāt kokzāģētavā. Tur gan algas lielākas, gan kilometru ziņā tuvāk nekā braukāt uz darbu blakus pilsētā Alūksnē. Tomēr citā kontekstā attālumi biedē.

Apes ļaudis, sevišķi jaunās ģimenes ar bērniem, baiļojas, ka pilsētā dzīvību izdzēsīs Izglītības ministrijas plānotā skolu reforma. Tā paredz Apes vidusskolu slēgt un tad 10. līdz 12. klašu audzēkņiem nāktos katru dienu braukt mācīties vai nu uz 28 kilometrus attālo Alūksni vai 56 kilometrus līdz Smiltenei.

Apes dome sola pretoties izglītības ministrijas plānotajai vidusskolu skaita samazināšanai. Esot cerība, ka tuvākajā laikā vidusskolēnu skaits varētu tomēr palielināties.

 

Jānis Liberts
Apes novada domes priekšsēdētājs

Ir daudzas ģimenes, kas atgriežas no ārzemēm, ir daudzi, kas iegādājas īpašumus, un sāk sakārtot.

Turklāt Apes novadā esot palielinājies jaundzimušo tik ļoti, ka pat nesen uzceltā bērnudārza piebūve vairs nelīdz un atkal veidojas rindas.
Piezīmes

0 Komentāru