Antropoloģe un rīdzinieces vērtē jauniegūto titulu: latvietes – garākās sievietes uz planētas

1 komentārs
Antropoloģe un rīdzinieces vērtē jauniegūto titulu: latvietes – garākās sievietes uz planētas
LETA

Ārzemju zinātnieki otrdien nākuši klajā ar pētījumu, kurā apgalvots, ka garākās sievietes pasaulē dzīvo tieši Latvijā. Savukārt par pasaules garākajiem vīriešiem atzīti nīderlandieši. Kā jauniegūto titulu vērtē sievietes Rīgā un kādi faktori ietekmē cilvēka auguma garumu?

Latvijas vidējā sieviete ir vienu metru un 70 centimetrus gara, kas, salīdzinot ar pasaules 187 valstīm, ierindo Latvijas sievietes kā visgarākās uz visas planētas.

Ar Pasaules Veselības organizāciju saistītais pētījums, kurā iesaistīti 800 zinātnieku, analizēja ķermeņa garuma datus no 1914. gada līdz mūsdienām. Latviešu sievietes ievērojami kļuvušas garākas – no 28. vietas pasaulē gadsimta sākumā līdz pirmajai vietai šogad. Rīgas ielās uzrunātās šos sauc par patīkamiem jaunumiem.

Video

“Pati es spēlēju basketbolu, tur daudz jālēkā – nu tā stiepjos garumā, līdz grozam kaut kā ir jātiek. Nu nav jau nekādu knifiņu, nu sevi jau neizstiepsi. Cik garš esi, tik esi,” teic rīdziniece Paula.

Rīdziniece Daina stāsta: “Mēs jūtamies labi, jo visu ļoti labi pārredzam. Jūtamies labi, sievišķīgi, skaisti”.

“Viņas ir garas un ir skaistas, Latvijā sievietes ir ļoti skaistas – garas, slaidas,” uzskata rīdziniece Jana.

“Tas mani nepārsteidz, jo es visu dzīvi esmu tajā segmentā, kur man ir viegli redzēt, kas notiek pāri cilvēku galvām, un kaut kādā mērā man liekas – tas ir forši. Garas sievietes nozīmē, ka viņas ir arī slaidas, un viņām ir garas kājas,” teic rīdziniece Ulrika.

“Varu palīdzēt draudzenēm veikalā nocelt kādas preces veikalā, esmu palīdzējusi, jo ne visas ir tik garas. Es esmu pie tā tik ļoti pieradusi, ka neredzu to atšķirību. Esmu dzirdējusi, ka puišiem patīk garas meitenes, tā kā tā ir laba lieta,” atzīst rīdziniece Sanda.

Cilvēku ķermeņa garuma pieaugumu pētījuma autori 30% skaidro ar gēniem, taču lielāka ietekme esot apkārtējai videi – laba veselības aprūpe, sanitārie apstākļi un barība. Tāpat tiek uzsvērta topošu māmiņu ēdienkartes loma grūtniecības laikā. Rīgas Stradiņa Universitātes Antropoloģijas un Anatomijas institūta pētniece Silvija Umbraško uzsver – faktoru kopums var būt tik dažāds, ka vienu dominējošo nav iespējams nosaukt.

”Sievietes auguma garumu noteikti palielina kustību aktivitātes un sportošana pusaudžu gados tieši augšanas perioda laikā. Tāds sporta veids kā basketbols, volejbols, rokas bumba – principā stiepšanās vingrinājumi, kas tiek izmantoti sportā. Arī uzturs, bet, protams, arī ģenētiskais faktors, un droši vien sociālekonomiskie apstākļi arī,” stāsta Umbraško.

Antropoloģijas un Anatomijas institūta pētniecei šodien publiskotais ārzemju pētījums par latvietēm garākajām uz visas planētas ir pārsteigums. Tas ir pretrunā ar Latvijas zinātnisko darbu datiem, kad izmantoti Latvijas Universitātes paši senākie sieviešu mērījumi un mūsdienu analīze.

”Salīdzinot ar iepriekšējā gadsimta sākuma periodiem, mēs, sievietes, garākas esam vidēji tikai par sešiem centimetriem, vidējie augumi garāki par sešiem centimetriem. Tas nav daudz,” teic pētniece.

Taču tikmēr lai arī Pasaules Veselības Organizāciju saistītais pētījums var likt sajusties Latvijas sievietēm lepnām, jo par viņām šodien runā visi pasaules mediji kā planētas garākajām, taču esot arī negatīvā puse. Lielāks risks sasirgt ar pēcmenopauzes krūts un olnīcu vēzi. No otras puses, citi pētnieki apgalvo pretējo – garām sievietēm ir ilgāks mūžs un samazināts risks iegūt sirds slimības.