Ansamblis “Tautumeitas” ar savu mūziku cenšas atbrīvot folkloru no stereotipiem

3 komentāri

Sešas tautumeitas, katra atšķirīga, bet ar vienojošu dziesmas spēku, balsu rezonansi un folkloras dzīvi – tāds ir ansamblis “Tautumeitas”.

Pirms trim gadiem kopā sanākušas, ansambļa dalībnieces ir bijušās vai esošās Mūzikas akadēmijas etnomuzikoloģijas studentes. Tā kā visas dziļi saistītas ar folkloras kustību, nolēmušas apvienoties grupā.

Asnate Rancāne
Ansambļa “Tautumeitas” dalībniece

Ar ko mēs izceļamies, tas ir vokāls. Mēs esam sešas dziedātājas un dziedam pārsvarā daudzbalsīgi. Tā mums ir rozīnīte. Mēs arī spēlējam mūzikas instrumentus, pārsvarā latviešu tautas. Bet ko mēs ar tiem darām, tas nav īsti tradicionāli, mēs miksējam latviešu mūziku ar ārzemju ritmiem vai intonācijām.

Dziesmu teksti ir dainas, atrastas studiju laikā arhīvos, bet aranžijas ar mūsdienīgo pieskārienu ir viņu pašu radītas, pielāgotas savam stilam. Meitenes nebaidās melodijām pievienot citu valstu vai žanru mūzikas piesitienu – ir pat dziesma, kur viena no tautumeitām repo. Visi šie eksperimenti ir mēģinājums atbrīvot folkloru no stereotipiem.

Asnate Rancāne
Ansambļa “Tautumeitas” dalībniece

Ļoti bieži mūs cenšas ielikt stereotipiskā folkloras vidē. Tie nav galīgi nepareizi, bet mēs gribam parādīt, ka iet pa asfaltu kedās, dziedot šīs dziesmas, arī nav nepareizi. Mēs vēlamies parādīt, ka folklora un tautas mūzika dzīvo ne tikai dabā, laukos, zaļā pļavā, bet tā ienākusi pilsētā. Tautas dziesmas var dziedāt kedās, “recycled” tautas tērpos.

Pēc tautas tērpiem tie izskatās tikai no attāluma. Arī šeit ir atkāpšanās no stereotipiem. Meitenes patiesībā ģērbtas dizaineres Ainas Aizsilnieces radītajos tērpos, kas tapuši kā projekts par otrreizējo lietu pārstrādi, piemēram, brunči šūdināti no pieciem vīriešu bikšu pāriem.

Gada īsāko nakti meitenes jau pavadījušas īstajos saulgriežos, bet Jāņos koncertēs. Šāds sadalījums dziesminiecēm patīk tīri labi – gada maģiskākā nakts pavadīta pie dabas, lai 23.jūnijā var nodoties ballēm.

“Tautumeitas” nupat izdevušas savu ierakstu, sadarbojoties ar dūdu un bungu grupu “Auļi”. Drīzumā arī iznāks arī abu kopīgais albums, kas tiks prezentēts jūlija beigās Āraišos.

TOP komentāri

 • Raitis Kurpnieks
  +3 +2 -1

  Raitis Kurpnieks

  Reps noteikti nav daļa no latviešu kultūras. Žēl, ka to afroamerikāņu draņķi pin iekšā mūsu tradicionālajā kultūrā. Visi lielie reperi lai tinas uz savu USA.
 • Ievaaa!!!???
  0 0 0

  Ievaaa!!!???

  Galvenais ir vārdi, ko pasaka, šajā gadījumā tautas dziesmas teksts, dainas. Vai nav vienalga vai norepo, noskaita vai nodzied. Meitenes iet līdzi laikam, pielāgojas mūsdienām, integrē latviešu seno kultūras mantojumu tagadnē,nepazaudējot galveno domu. Folkloras ansabļi, kopas mums Latvijā ir daudz, kuri cenšas dziedāt tradicionāli. Varbūt Jums jāklausās tās, ja nepatīk stilīgi mūsdienīgais folkloras dziedāšanas veids. Katram jau savs. Tautumeitas iet savu neparasto muzikālo ceļu un tas man patīk.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl