Amerikāņu karavīriem Latvijā plāno piešķirt īpašu statusu; precīzus nosacījumus pagaidām vēl neatklāj

Pievienot komentāru

Kamēr gaidām, kad Latvijā sāks ierasties sabiedroto papildspēki, šeit izveidojot NATO bataljonu, top līgums ar Amerikas Savienotajām Valstīm par sadarbību aizsardzības jomā. Līdzīgas vienošanās parakstīs arī pārējās Baltijas valstis un zināms, ka ASV prakse, slēdzot šādus līgumus, ir saviem karavīriem noteikt nodokļu atvieglojumus un pat īpašu statusu, kamēr viņi uzturas sabiedroto valstī. Precīzi nosacījumi gan nav zināmi – aizsardzības ministrs par tiem ir noslēpumains.

Februārī Latvijā ieradīsies vairāki tūkstoši amerikāņu karavīru, līdzi atvedot arī smago bruņutehniku – vairākus tankus un kaujas mašīnas. Šīs brigādes karavīri nomainīs jau šeit esošos, un viņi Latvijā uzturēsies, līdz tiks pabeigta NATO bataljona līmeņa kaujas grupu izvietošana. NATO bataljonā katra dalībvalsts ieradīsies ar savu bruņojumu, izveidojot šeit pilnībā aprīkotu kaujas grupu.

“Tas ir Varšavas lēmums. Ieradīsies Itālija, Albānija, Slovēnija, Polija, Kanāda. Par plānu atbildību nes Kanādas puse,” teic aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis.

Uzbrukums alianses spēkiem gan neesot reāls, taču bataljona izvietošana Austrumeiropā, gar NATO ārējo robežu, ir militāra taktika, ko dēvē par atturēšanas politiku.

“Ne tikai NATO valsts Latvijas vienības, bet arī citu NATO valstu – amerikāņu, kanādiešu, vāciešu. Tas ir atturošais princips. Ja uzbruks Kanādas vienībai, tas automātiski ir pieteikts karš Kanādai. Vai ASV, Vācijai. Tas ir atturošais fakts. Tas, no vienas puses, ir atturošs faktors agresoram, un arī mums justies drošāk, pārliecinošāk,” saka militārais zinātnieks un Saeimas deputāts Kārlis Krēsliņš.

Vienlaikus Latvija gatavojas parakstīt aizsardzības sadarbības līgumu ar ASV. Tas papildinās NATO līguma nosacījumus un paredzēs nosacījumus uz kādiem amerikāņu bruņotie spēki Latvijā uzturēsies. Līdzīgus līgumus parakstīs arī Lietuva un Igaunija, un izskanējis, ka Lietuvas līgumā tiks iekļauts arī punkts par nodokļu atvieglojumiem amerikāņu karavīriem, kā arī par likumpārkāpumiem amerikāņus tiesās nevis Lietuva, bet gan ASV. To, vai šādi punkti būs arī līgumā ar Latviju, aizsardzības ministrs atteicās izpaust.

Izskanējis, ka šāds līgums dod tiesības amerikāņu karavīriem sadarbības valstī uzturēties ilgāk nekā vien uz mācību laiku. Minētais līgums tiks parakstīts 12. janvārī.

Lasi vēl