Amatpersonas varēs pārsūdzēt atteikumu valsts noslēpuma pielaidei un tiks iepazīstinātas ar tā iemesliem

0 Komentāru

Valsts amatpersonas, kurām atņemta vai nav piešķirta pielaide valsts noslēpumam, vairs nevarēs aizbildināties, ka nezina, kāpēc nav izturējušas Latvijas valsts lojalitātes testu.

To sola otrdien Saeimas komisijā atbalstītie grozījumi likumā par valsts noslēpumu, kuri tapuši pēc Satversmes tiesas uzdevuma. Tiesa atzina, ka amatpersonām ir jābūt tiesībām pārsūdzēt lēmumu par atteikumu darbam ar slepenu informāciju, bet, lai to varētu darīt, Satversmes aizsardzības birojam juridiski jāformulē atteikums.

Pēdējos gados vairākām augstām amatpersonām, tostarp ministriem, tika atteikta pielaide valsts noslēpumam. Gandrīz visos gadījumos amatpersonas apgalvoja, ka nezina, kāpēc valsts tām neuzticas.

Turpmāk amatpersonas vairs nevarēs apgalvot, ka nezina, par ko pielaide zaudēta. Saeimas komisija šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus likumā par valsts noslēpumu, kas nosaka, ka persona tiek iepazīstināta ar pielaides anulēšanas iemesliem. Daļu no lēmuma kopsavilkuma, kas nebūs noslepenota, drīkstēs publiskot, protams, ja vien amatpersona pati to vēlēsies.

Likuma izmaiņas saistītas ar lidostas “Rīga” drošības departamenta direktora Raimonds Lazdiņa sūdzību Satversmes tiesā. Konstitūcijas tulki secināja, ka esošā kartība, kad SAB lēmumu var pārsūdzēt tikai ģenerālprokuroram, ir pretrunā Satversmes noteiktajām tiesībām uz taisnu tiesu. Personai ir jāpaskaidro, kāpēc valsts tai vairs neuzticas, lai varētu savas intereses aizstāvēt tiesā. Līdz ar to no nākamā gada negatīvus lēmumus varēs pārsūdzēt administratīvajā rajona tiesā. Otrdien atbildīgajā komisijā gan dalījās viedokļi, cik daudzi to gribēs darīt.

Likums, kuram spēkā jāstājas nākamgad, arī paredz, ka personai būs tiesības lūgt pielaidi valsts noslēpumam atkārtoti, piecus gadus pēc tiesas sprieduma. Šobrīd pielaide valsts noslēpumam tiek atņemta uz mūžu.

0 Komentāru