ĀM aicina novērst nevienlīdzīgu attieksmi pret cilvēkiem, kas digitālo Covid-19 sertifikātu ieguvuši ārpus ES robežām

1 komentārs

Vienas un tās pašas potes, bet attieksme atšķirīga. Šādā situācijā nonākuši ceļotāji no ASV un vēl dažām valstīm, kas nav Eiropas Savienībā (ES). Lai gan arī viņi saņēmuši Eiropā apstiprinātas vakcīnas, iebraucot Latvijā, jāievēro pašizolācija, jo viņu sertifikāti netiek atzīti. Nevienlīdzīgajai attieksmei uzmanību pievērsusi Ārlietu ministrija, kas aicina valdību to novērst, vēsta TV3 Ziņas.

Ieceļojot Latvijā no Amerikas Savienotajām Valstīm, tiem, kuri ir vakcinējušies Eiropas Savienībā, nav jāveic testi un nav jāievēro pašizolācija. Gluži pretēji nosacījumi ir vakcinētiem ASV pilsoņiem. Viņiem gan jātestējas, gan jādodas pašizolācijā, par spīti tam, ka arī viņi saņēmuši tādu ražotāju potes, kas ir apstiprinātas Eiropā.

Šāda situācija izveidojusies tāpēc, ka Latvijā darbojas Eiropas Savienības vienotais Covid-19 sertifikāts, savukārt apliecinājumu par potēšanos, kas izdots ASV, pie mums neatzīst.

Šo problēmu, kas apgrūtina arī tautiešu ierašanos Latvijā, izgaismojusi Ārlietu ministrija.

”Mēs redzam, ka pašreizējā situācija rada patiešām lielus sarežģījumus un neizpratni. Jo īpaši tajos mūsu tautiešos valstīs, kurās ir liela Latvijas diaspora. Proti, šajās trešajās drošajās valstīs pilnībā vakcinētas personas šobrīd nevar īsti pierādīt, ka šīs personas ir vakcinētas,” skaidro Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris.

Ārlietu ministrija aicina šādu nevienlīdzību novērst: ”Mēs uzskatām, ka tas nav pareizi. Mēs gribam turpināt iedzīvināt principu, ka vakcinētām personām ir priekšrocības. Un tādēļ aicinām precizēt šo regulējumu, lai drošajās trešajās valstīs vakcinētas personas, arī ieceļojot Latvijā, un runa ir par tām valstīm, no kurām drīkst ieceļot, arī Latvijā tiktu uzskatītas, kā vakcinētas nevis nevakcinētas personas.”

Ministrijā norāda, ka Latvijā būtu jāspēj atzīt sertifikātus, ko izdevušas gan ASV, gan arī Austrālija, Izraēla, Jaunzēlande un Kanāda.

”Šīs ir valstis ar lielu latviešu diasporu. Šīs ir valstis, ar kurām mums ir aktīva sadarbība. Amerikas Savienotās Valstis ir mūsu stratēģiskais partneris. Ar šīm valstīm ir arī nopietnas ekonomiskās saiknes Latvijai. Un šīs arī ir tās valstis, kas ir Eiropas Savienības “baltajā sarakstā”, no kurām ir iespējams šobrīd ceļot,” norāda Ārlietu ministrijā.

Par sertifikātu atzīšanu sarunas notiek arī Eiropas Komisijā. Tomēr nav iespējams prognozēt, cik ilgu laiku tas prasīs. Tāpēc, lai problēmu bez vilcināšanās censtos risināt nacionālā līmenī, Ārlietu ministrija ir sagatavojusi noteikumu labojumus. Ministrijā cer, ka tos jau drīzumā izskatīs valdība.

Tikmēr Veselības ministrija šobrīd nespēj atbildēt, vai piedāvātās izmaiņas ir atbalstāmas, norādot, ka eksperti priekšlikumu vēl nav izvērtējuši.

1 komentārs