Alkohola sērga Latvijā nepāriet; mēģina dzert arī ”tosolu”

0 Komentāru
Alkohola sērga Latvijā nepāriet; mēģina dzert arī ”tosolu”
Bezpajumtnieks pie gājēju pārejas 13. janvāra ielā pie tirdzniecības centra "Origo". (Foto: LETA)

Apmēram piektā daļa Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS) ievesto pacientu ir smagā alkohola reibumā, turklāt daudzi ir lietojuši nekvalitatīvus grādīgos, tostarp dzesēšanas šķidrumu jeb tā dēvēto ”tosolu”. Mediķi atzīst, – problēmas sakne slēpjas Latvijas sociālajā vidē.

Liela daļa cilvēku, kas smagā reibumā nonāk slimnīcā, ir deklarēti patversmēs, kur smagā reibuma stāvoklī iekšā neielaiž. Ja vēl papildus grādīgā dzēriena mīļotājs ir guvis traumu, tad vienīgais ceļš ir – slimnīca. Tas sagādā ne mazums raižu personālam un iecērt arī pamatīgu robu slimnīcas budžetā, jo šie pacienti aiziet nesamaksājot – dažiem ir izveidojies pat tūkstoš eiro parāds.

Rīgas Austrumu slimnīcas klīniskais toksikologs Roberts Stašinskis:

Šeit ir cilvēki, kas dzer visu, ja vien šķidrums daudz maz atgādina spirtu pēc smakas.

Saruna ar kādu pacientu Rīgas Austrumu slimnīcā:

Mediķis: Cik šodien izdzērāt?
Pacients: Pusīti.
Mediķis: Nu, apmēram? Pudeli?
Pacients: Jā, pudeli.
Mediķis: Lielu pudeli?
Pacients: Maziņu.
Mediķis: Tas ir puslitru vai 0,7 litrus?
Pacients: 0,7…

Dainis Tribis, VTMEC Tiesu toksikoloģijas laboratorijas vadītājs:

Cilvēki diezgan bieži saindējas, un ir arī nāves gadījumi, jo iedzēruši un saindējušies ar etilēnglikolu jeb tā saukto ”tosolu” – automašīnu dzesēšanas līdzekli. To dzērāji mēģinājuši lietot kā alkohola aizvietotāju.

Pēdējā laikā gan esot samazinājies saindēšanās gadījumu skaits ar metilspirtu, kas bija novērots iepriekš.

Tiesu medicīnas ekspertīžu centrā secināts, ka šogad 610 cilvēki miruši alkohola reibumā, no tiem 40 gadījumos tieši saindēšanās ar alkoholu bijis nāves iemesls. Valstī kopumā pērn fiksēti 113 nāves gadījumi saistībā ar saindēšanos ar alkoholu, 2012. gadā tādu bija 119, bet 2011. gadā – 83.

Alkohola patēriņš valstī uz vienu iedzīvotāju turpina pieaugt. Ja pirms trim gadiem tie bija 8,7 litri absolūtā alkohola uz vienu iedzīvotāju, tad pērn –  jau 8,9 litri uz iedzīvotāju.

Policija valstī apzinājusi aptuveni divus tūkstošus tā dēvēto “točku” un secinājusi, ka to skaits ir samazinājies Latgalē, bet vēl aizvien procentuāli to visvairāk ir galvaspilsētā Rīgā.

Plašāk par šo tematu uzziniet, skatoties video!

0 Komentāru