Alimentu nemaksātāju vārdus vairs nepubliskos, lemj Satversmes tiesa

2 komentāri
Alimentu nemaksātāju vārdus vairs nepubliskos, lemj Satversmes tiesa
Hernán Piñera / Flickr

Satversmes tiesa atcēlusi alimentu nemaksātāju vārdu publiskošanu, jo tas pārkāpjot alimentus nesaņēmušo bērnu tiesības.

Pamatojot ar gana interesantiem argumentiem, Satversmes tiesa piektdien, 17. jūnijā, atcēla kārtību, ka alimentu nemaksātāju vārdi tiek publiskoti. Tiesas ieskatā tā nepārkāpa nemaksātāju, bet gan pašu alimentus nesaņēmušo bērnu tiesības.

To cilvēku vārdus, kuri nemaksā uzturlīdzekļus jeb alimentus savām atvasēm, publiskot sāka pagājušā gada jūlijā. Šādu cilvēku Latvijā bija gandrīz 30 000 un politiķi cerēja, ka izkarot viņus pie kauna staba, piespiedīs parādniekus beidzot sākt rūpēties par bērniem. Tomēr pēc vecāku vārdiem varēja atpazīt arī alimentus nesaņēmušos bērnus. Tas nepatika Tiesībsarga birojam, kas vērsās Satversmes tiesā un uzvarēja.

Jāpiebilst, ka līdz ar parādnieku vārdu publicēšanu, uzturlīdzekļu maksājumu apjoms pieauga par trešdaļu. Tiesībsarga birojā neizslēdz, ka līdz ar Satversmes tiesas spriedumu, maksātāju skaits varētu atkal sarukt. Tomēr bērnus tas tiešā veidā neietekmēšot, jo, ja tēvs alimentus nemaksā, to viņa vietā dara valsts, kas vēlāk naudu cenšas piedzīt no parādnieka.

Alimentu nemaksātāju vārdu publiskošana būs jāpārtrauc līdz nākamā gada februārim.

Video

2 komentāri