Alimentu nemaksātāju patvaļa darba devējus un kreditorus īpaši nesatrauc

Komentāri

Alimentu nemaksātāju publiskais saraksts, kas tautā jau nodēvēts par kaunināšanas sarakstu, kļūst arvien garāks, taču pagaidām darba devējiem un finanšu institūcijām par to ir maza interese.

“Virsmērķis ir ārkārtīgi svarīgs un cēls, bet tajā pašā laikā teikt, ka darba devēji katru mēnesi vai katru nedēļu ieskatās, tā gluži mūsu ziņas neliecina. Iespējams, vajadzētu vairāk popularizēt, ka šāds reģistrs ir pieejams,” vērtēja Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Viņa uzskata, ka darba devējiem vajadzētu reģistram pievērst uzmanību, lai publiskotais parādnieku saraksts mazinātos, nevis pieaugtu, kā tas ir patlaban. Šo sarakstu plāno sākt izmantot atsevišķas bankas, lemjot par kredītu piešķiršanu.

“Jebkurš jauns publisks reģistrs ir ļoti labs atbalsts kreditēšanā. Uzturlīdzekļu maksāšanas disciplīna skaidri norāda arī par aizņēmēja potenciālo disciplīnu, tādēļ tuvākajās dienās sāksim izmantot arī šo datubāzi,” teica bankas Citadele vadītājs Guntis Beļavskis.

Savukārt nebanku kreditētāji alimentu nemaksātāju sarakstu neizmanto, jo neuzskata to par kritēriju cilvēka maksātspējas izvērtēšanai.

“Par šo sarakstu esam informēti, taču pašreiz savā kredītspējas vērtēšanas modelī viņu neizvērtējam. Domāju, ka šī datubāze ir kā publiskās kaunināšanas rīks, nevis rīks, lai izvērtētu cilvēka maksātspēju. Strādās agrāk vai vēlāk, Latvija maza,” vērtēja 4finance izpilddirektors Toms Jurjevs.

Nākamgad Latvijā varētu sākt darboties kredītbiroji, kas apkopos informāciju par dažādiem parādiem. Kredītinformācijas apmaiņas atbalsta asociācijas valdes priekšsēdētājs Armīns Kalniņš atzina, ka uzturlīdzekļu parādnieku iekļaušana šajos parādu reģistros pagaidām nav plānota, taču, viņaprāt, tas būtu apsverams jautājums, jo pakalpojumu sniedzējiem palīdzētu novērtēt cilvēka attieksmi.

Skaties video:

Lasi vēl