Alimentu nemaksātāji ir nevis jāpublisko “kauna sarakstā”, bet jāsoda krimināli, uzskata Jansons

Pievienot komentāru
Alimentu nemaksātāji ir nevis jāpublisko “kauna sarakstā”, bet jāsoda krimināli, uzskata Jansons
Foto: F64

Tieslietu ministrija sākusi domāt, kā izpildīt Satversmes tiesas spriedumu un alimentu nemaksātāju vārdus publiskot tā, lai netiktu pārkāptas bērnu tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību. Tomēr sistēmas koriģēšana nesolās būt viegla. Valdībā radušās šaubas par šāda kauna reģistra lietderību. Arī Tiesībsarga birojā aicina no publiskošanas atteikties un ļaunprātīgos uzturlīdzekļu nemaksātājus sodīt krimināli.

Uzturlīdzekļu garantiju fonda mājaslapā patlaban ir publiskoti 3172 alimentu nemaksātāji, lielā pārsvarā vīrieši. Šīs personas nebiedē pat kauna saraksts, un viņi turpina nemaksāt par savu atvašu audzināšanu. Šo cilvēku vietā uzturlīdzekļus bērniem piešķir valsts – aptuveni 100 eiro mēnesī. Lai gan sarakstā atrodams milzīgs skaits nemaksātāju, Tieslietu ministrijā akcentē, – publiskošana ir sevi attaisnojusi. 2013. gadā kopumā valstī bijuši aptuveni 27 tūkstoši alimentu nemaksātāji.

Alimentu nemaksātāju publiskošanu Satversmes tiesā apstrīdēja Tiesībsarga birojs. Juris Jansons uzskata, ka šāda prakse nav sevi attaisnojusi. Pret nemaksātājiem būtu jāvēršas daudz asāk – ar represīvām metodēm. Arī valdībā uzplaiksnījušas šaubas par šāda kauna reģistra lietderību.

Tomēr Satversmes tiesa lēmusi, ka alimentu nemaksātāju publiskošana ir iespējama, tikai Tieslietu ministrijai reģistrā ir jānovērš nepilnības, lai neciestu bērni. Piemēram, mazie var piedzīvot pazemojumu, ja draugi uzzinās, ka viņa tētis vai mamma ievietots šādā reģistrā. Nozares ministrijā tagad domā, kā novērst iespējamos pazemojumus. No publiskošanas atteikties pagaidām nedomā.

Tiesiskā regulējuma pilnveidošanai Konstitucionālā tiesa ir devusi laiku līdz nākama gada 1. februārim.

Video