Aktuāla problēma: bērniem rindā pie bezmaksas zobārsta nākas gaidīt pat divus gadus

6 komentāri
Aktuāla problēma: bērniem rindā pie bezmaksas zobārsta nākas gaidīt pat divus gadus
Ilustratīvs foto. (Foto: Pixabay.com)

Latvijā samazinās iespēja ātri tikt pie bezmaksas bērnu zobārsta. Ir tādas medicīnas iestādes, kur rindā jāgaida divi gadi. Vēl pirms gada šis gaidīšanas laiks nebija ilgāks par 12 mēnešiem. Turklāt, lai labotu zobus, arvien biežāk mazajiem pacientiem no reģioniem jādodas uz galvaspilsētu, jo novados samazinās šo speciālistu skaits.

Divu bērnu māmiņa Aļona no Cēsīm pirms diviem gadiem pieteikusi jaunāko dēlu, 11 gadus veco Fjodoru, rindā uz bezmaksas konsultāciju pie zobārsta Stomatoloģijas institūtā. Vedot vecāko dēlu uz akūto zobu labošanu, viņa uzzināja, ka jaunākajam bērnam rinda pienāks pēc trīs nedēļām.

Divus gadus Aļona pacietīgi gaidīja, kad varēs bezmaksas tikt pie stomatologa: “Nav citas iespējas, gaidām. (LNT: Kāpēc Cēsīs neārstējat zobus?) Tur bezmaksas nav nekādas iespējas. Bez naudas ārstēšana mums bija pirms skolas, pirms pieciem gadiem.”

Ja jūlijā rinda nebūtu pienākusi, Aļona jau plānoja pierakstīt dēlu pie maksas stomatologa. Šādi rīkojas arī citi vecāki: noskaidrojot, ka rinda pie bezmaksas bērnu zobārsta ir divi gadi, ne visi paliek gaidīt.

“Liela daļa pasaka “paldies” un meklē citu iestādi, bet tāda ir šī brīža situācija: mums dakteru ir, cik viņu ir, pieņemt visus Latvijas bērnus mēs arī nevaram vienā iestādē,” atzīst Stomatoloģijas institūta pacientu reģistratore Liena Voroškova.

Šobrīd rindā uz bezmaksas zobārstniecību Stomatoloģijas institūtā gaida 4000 mazo pacientu. Daļa no tiem stāv rindā uz vispārējo narkozi, jo šo manipulāciju bezmaksas veic tikai šajā medicīnas iestādē.

Kāds četrgadīgs pacients zobu labošanu ar vispārējo anestēziju gaidījis vairāk nekā gadu: lai aizplombētu četrus caurumus, puiku nevarēja pierunāt vērt muti vaļā, tāpēc gaidīja šo narkozi, stāsta viņa mamma. Pagāja gads un trīs mēneši, rinda pienākusi, bet jālabo jau nevis četri, bet jau septiņi zobi.

Šo rindu rašanās ir vairāku iemeslu kopums, saka zobārste, profesore un Latvijas Zobārstu asociācijas viceprezidente Anda Brinkmane. Vecāki reti ved bērnus uz profilaktiskām apskatēm un pie higiēnistiem, kā arī institūta zobārsti spiesti apkalpot bērnus no visiem reģioniem.

“(LNT: Nav bezmaksas pieejami dakteri reģionos?) Tas ir viens! Pieaugušie par sevi maksā, par bērniem nez kāpēc nemaksā… Bet, ja tik dārgi tas viss, kāpēc nevar paņemt zobu birsti, zobu pastu  un iztīrīt zobus? Viņš līdz desmit gadu vecumam nevar pats iztīrīt. Ja mēs paši nepārtīrīsim un nemācīsim bērnus, mēs vien šajās rindās noslīksim,” pauž Latvijas Zobārstu asociācijas viceprezidente.

Ir vairākas zobārstniecības iestādes, kur bērnus pieņem bezmaksas un kur var tikt dažu nedēļu laikā, skaidro Nacionālajā veselības dienestā. Par tām var uzzināt, zvanot uz šo valsts iestādi pa tālruni 80001234 vai interneta vietnē rinda “Piearsta.lv”. Taču dienestā atzīst, ka reģionos patiešām kļūst mazāk zobārstu, kuri bezmaksas ārstē mazos pacientus.

“Šādu dakteru kļūst mazāk, jo tie, kas izbeidz līgumu, ir gadījumi, ka viņu vietā nestājas cits pakalpojumu sniedzējs, un otrs iemesls: ar bērniem strādāt ir sava specifika, un ne visi zobārsti to vēlas,” saka Nacionālā veselības dienesta Rīgas nodaļas vadītājas vietniece Sanita Janka.

Tieši tāpēc nemazinās tādu bērnu skaits, kam trijos gados jālabo 15 zobi, vairāki vēl jārauj ārā un, kamēr neizaug jauni, jāstaigā ar plati, kurā ir mākslīgie zobi.