Aktīvi sākusies apkures sezona; dažviet Latvijā un vērā ņemami Rīgā kāps maksa par siltumu

0 Komentāru
Aktīvi sākusies apkures sezona; dažviet Latvijā un vērā ņemami Rīgā kāps maksa par siltumu
ZANE BITERE, LETA

Līdz ar drēgnāka laika iestāšanos Latvijā sākusies apkures sezona un maksa par siltumu daudzviet palielinājusies, piemēram, rīdziniekiem jārēķinās ar izmaksu pieaugumu pat par ceturtdaļu, vēsta TV3 Ziņas.

Krists Leiškalns, SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” pārstāvis

“Patlaban turpinās darbs pie finansiālās puses, jo pakalpojuma sniedzējs – “Rīgas siltums” – nepieslēdz ēkas, ja tām ir apkures parādi par pēdējo sezonu.”

Problēmas parādu dēļ varētu būt aptuveni 200 ēku iedzīvotājiem, taču viņiem uzņēmums piedāvās dažādus izejas variantus. Nomaksāt rēķinus gan rīdziniekiem šosezon varētu būt vēl grūtāk nekā pērn, jo “Rīgas siltums” apkures tarifu paaugstinājis par 27%.

Apkures tarifus visā Latvijā izvērtē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija, kas norāda, – izmaiņas šogad pieteikusi aptuveni puse no visiem siltuma piegādātājiem. Vairumā gadījumu pieteikts tarifa kāpums, kā galveno pamatojumu minot dabasgāzes cenu pieaugumu.

Alda Ozola, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas priekšsēdētāja

“Piemēram, palielinājums būs gan Rīgas pilsētā, gan arī Mārupē, Babītē, arī Jūrmalā nupat apstiprinājām tarifa projektu. Ir arī atsevišķas vietas, kur šis siltumenerģijas tarifs samazinās vai nav mainījies salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, piemēram, Ķekavā un Rēzeknē.”

Apkures sezona sākusies arī citās Latvijas lielākajās pilsētās. Piemēram, Liepājā apkure pieslēgta jau 18% klientu, bet Jēkabpilī aktīva siltuma piegāde sākās šonedēļ. Izmaksu kāpums šajās pilsētās nav gaidāms.

Jānis Jansons, SIA “Liepājas enerģija” valdes priekšsēdētājs

“Nē, pagaidām nav plānots, un mēs savu apkures sezonu uzsākam ar iepriekšējo tarifu 54,95 eiro par megavatstundu.”

Jēkabpilī gan neslēpj – tādu kurināmā cenu kāpumu neviens nebija gaidījis, un tarifs būtu jāpaaugstina, taču šosezon to vairs nav iespējams pagūt.

Aleksandrs Karpenko, SIA “Jēkabpils siltums” valdes priekšsēdētājs

“Gan šķeldas cena, gan dabas gāzes cena ir vispār “fantastika” – es nevaru iedomāties, ka biržā cena ir 10 reizes lielāka nekā pagājušā gada pavasarī. Taču ir viens apstāklis – pat ja mēs jaunā tarifa projektu iesniegtu šodien, likums paredz, ka tarifs nevar stāties spēkā ātrāk kā 90 dienu laikā.”

Lielākais cenu novērojams tur, kur kā kurināmo izmanto dabasgāzi. Turpretim šķeldas vai koģenerācijas metodes izmantotājiem izmaksas patlaban būtiski nemainās.

Jau vēstīts, ka visā Eiropā šogad palielinās dabasgāzes cena un līdz ar to kāpj arī elektrības cena. Minētā kontekstā valstis visā Eiropā, piemēram, arī tādas lielas valstis kā Francija, cīnās par to, kā samazināt pieaugošās izmaksas.

Visvairāk cenas kāpušas tur, kur kā kurināmo izmanto dabasgāzi. Minētā kontekstā virs 40 Eiropas Parlamenta locekļu ir nosūtījuši vēstuli ar apsūdzību Krievijas gāzes gigantam “Gazprom” cenu manipulācijā. Viņi uzskata, ka Krievijas gāzes plūsmas samazināšana caur Ukrainu ir Maskavas mēģinājums piespiest Vāciju apstiprināt tikko pabeigtā gāzesvada “Nord Stream 2” darbības sākšanu.

“Gazprom” gan attiecīgās apsūdzības ir noliedzis.

Lasi vēl:

0 Komentāru