Komentāri

Privāto pansionātu pakalpojums Latvijā vēl ir tikai attīstības sākumā, savukārt pašvaldību un valsts iestādēs cilvēki nonāk tikai tad, kad paši par sevi parūpēties vairs nespēj.

Sociālās aprūpes centrā ”Mežciems” vakaros rit aktīva darbošanās. Šovakar daļa pansionāta iemītnieku nodevušies adīšanai. Biruta stāsta, ka pamatā šeit top cepures un šalles.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Biruta Lociņa, pansionāta ”Mežciems” iemītniece

Te mēs redziet sapinām tādas lietas, strādājam daudz un sapinām arī šādu te šalli.

Ekrānuzņēmumi


Savukārt Inārs aizraujas ar fotografēšanu. Viņam īpaši patīk fotografēt dabu, lai arī Inārs pārvietojas ar ratiņkrēslu, tomēr tas viņam netraucē doties uzņemt bildes ārpus pansionāta, vienīgi jāsagaida vasara.

Inārs Vinte, pansionāta “Mežciems” iemītnieks

Vasarā es esmu ļoti mobils uz ratiem. Mums te apkārt ir trīs vai četri ezeri, es visus apciemoju, un man ļoti patīk arī ūdeni fotografēt.

Rīgas sociālās aprūpes centrā ”Mežciems” ir 280 iemītnieku. Gandrīz visi ir ar kādiem veselības traucējumiem vai arī ir tik cienījamā vecumā, ka par sevi paši vairs parūpēties nespēj. Pansionāta direktors norāda, lai nonāktu pansionātā ar cilvēka vēlēšanos vien ir nepietiekami. Ir jābūt sociālā dienesta nosūtījumam, kas apliecina, ka cilvēkam nepieciešama pastiprināta aprūpe.

Ainārs Judeiks, RSAC ”Mežciems” direktors

Cilvēks parasti nāk ar savu iniciatīvu, viņš saka, ka vajag, un dienests, tad novērtē – vajag vai nevajag. Visbiežāk jau, protams, ka vajag, tas lūgums parasti nav nepamatots.

Direktors piebilst, ka viena cilvēka uzturēšanās pansionātā izmaksā aptuveni 500 eiro mēnesī, lielāko daļu summas sedz pašvaldība. Tāpēc šeit uzņem tikai tos cilvēkus, kurus nedrīkst atstāt bez uzraudzības, līdz ar to veidojas priekšstats, ka pansionāts ir vieta tikai slimiem cilvēkiem.

Savukārt 2013. gadā atklātais pansionāts ”Dzintara melodija” ir viens no retajiem privātajiem pansionātiem Latvijā. Šeit uzņem ikvienu senioru, kurš to vēlas, taču jāspēj maksāt. Vija Ivansone šeit dzīvo jau vairāk nekā trīs gadus. Pirms tam lielāko dzīves daļu Vija dzīvoja Amerikas Savienotajās Valstīs, bet nu ir atgriezusies Latvijā. ASV sociālais dienests Vijai lika izvēlēties – iet pansionātā vai arī algot apkalpotāju. Tāpēc nolemts braukt uz Latviju, šeit ir lētāk un ir tik pat ērti. Vienīgā sūdzība – Vija uzskata, ka ēdienreizēs ir pārāk lielas porcijas.

Arī Lilita Kļavinska ar aprūpi pansionātā ir apmierināta. Šeit viņai katru nedēļu ir iespējas apmeklēt koncertus vai citus sarīkojumus un galvenais nav vientuļi.

Lilita Kļavinska, pansionāta ”Dzintara Melodija” iemītniece

Katrā ziņā šeit tev veidojas tava vietējā kompānija, sabiedrība, cilvēki. Ja ne draugi, tad vismaz labi paziņas.

Vidējā maksa šajā privātajā pansionātā ir 1000 eiro mēnesī. Ir iespējams arī līdz 250 eiro pašvaldības atbalsts, bet parasti lielāko izmaksu daļu sedz iemītnieku tuvinieki. Pansionāta direktors norāda – joprojām grūtākais ir pārliecināt cilvēkus, ka pansionāts ir vieta, kur iespējams dzīvot pilnvērtīgi, nevis gaidīt pēdējo stundiņu.

Matīss Pudāns, rezidences ”Dzintara melodija” direktors

Tas laikam ir tiešām visgrūtākais un lielākais šķērslis šajā biznesā – lauzt šo stereotipu, grūti vietējam cilvēkam ieskaidrot, ka tā nav nabagmāja, skumju vieta.

Neskatoties uz to pieprasījums pēc vietām pansionātos pieaug. Salīdzinoši dārgajā privātajā pansionātā ”Dzintara melodija ” ir tikai 15 brīvas vietas, savukārt uz pašvaldības pansionātiem Rīgā veidojas aptuveni 150-200 cilvēku gara rinda.

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl