Akcīzes nodoklis alkoholam: visticamāk, no marta gaidāms mērenāks likmes kāpums

3 komentāri

Politiķi turpina raustīt akcīzes nodokli alkoholam. Deputāti pirmdien nolēma virzīt mērenāku likmes pieaugumu, nekā patlaban ir paredzēts likumā.

Pēdējā gada laikā akcīzes nodokļa likmes alkoholam raustītas šurpu turpu. 2019. gada martā tās pieauga, bet jau nedaudz vēlāk vasarā tika samazinātas stipram alkoholam, tādējādi atbildot līdzīgam Igaunijas lēmumam. Šogad martā atkal paredzēts pieaugums akcīzes likmēm un būtisks, taču jau atkal, visticamāk, gaidāmas izmaiņas.

Salīdzinot ar patlaban likumā ierakstīto, “KPV LV” Saeimas frakcijas sadarbībā ar Finanšu ministriju tapušais piedāvājums paredz krietni mērenāk celt likmi alkoholam – vidēji par 5% -, lai neapdraudētu tirdzniecību pierobežā. Šodien par to sprieda Saeimas atbildīgajā komisijā.

Ja piedāvājums stāsies spēkā, sagaidāms, ka stipro dzērienu litrs sadārdzināsies par aptuveni 40 centu, vīna par sešiem, alus par trīs centiem. Kategoriski pret zemāku pieaugumu akcīzei ir Veselības ministrija (VM). Latvijā joprojām patēriņš ir augstāks nekā OECD valstīs vidēji.

“Cilvēkiem ir ļoti liela alkohola atkarība, īpaši vīriešiem. Katrs piektais vīrietis mums praktiski jau ir ar alkohola atkarību. Sievietēm tie ir 3%. Mums pēdējos gados arī palielinās mirstība no ar alkoholu saistībām saslimšanām,” norāda VM Sabiedrības veselības departamenta direktore Santa Līviņa.

Ministrijai gan oponē Alkohola nozares asociācija. “Pēdējo 10 gadu laikā grādīgo dzērienu akcīzes nodoklis ir cēlies par 86%, tajā pašā laikā – kā Veselības ministrija saka, ka jāceļ tik akcīze un viss būs kārtībā, tā arī saka. Nav īsti nekas mainījies,” uzskata Alkohola nozares asociācijas izpilddirektors Dāvis Vītols.

Savukārt alus darītāji pārmet, ka joprojām tiek nostādi nevienlīdzīgā situācijā pret stipro dzērienu ražotājiem, kuru produkcijai likme pērn mazināta.

“Kāds šobrīd ir pamatojums tam, ka mēs turpinām diskriminēt vienu nozari, kurus vārdos saucam par tradicionālo nozari,” saka Alus darītāju savienības izpilddirektors Pēteris Liniņš.

“Nav patīkami pieņemt, ka alus palicis zaudētājos, taču mums jāpiekrīt kaut kādam kompromisam. Varam diskutēt ilgi, bet 1. martā jau stāsies spēkā jaunais likums, ja to neizmainīs,” pauž “Cēsu alus” pārstāvis Gustavs Zatlers.

Saeimas komisija pirmdien pauda konceptuālu atbalstu piedāvātajām izmaiņām, taču vairāki deputāti bija neizpratnē, kāpēc akcīzes likmes tik bieži tiek grozītas. “KPV LV” pārstāve gan nepiekrīt, ka nozare tiktu raustīta. Tas esot pārdomāts politiskais gājiens, ekspertu prognozes izrādījušās patiesas, tāpēc nepieciešama pragmatiskāka pieeja.

“Vai tas, ka mēs paredzētās izmaiņas mainām divas nedēļas pirms to stāšanās spēkā termiņa, liecina par labu likumdošanas praksi? Tas liecina, ka politiskie spēki nespēja savā starpā vienoties,” uzskata Saeimas Budžeta komisijas priekšsēdētāja biedre Iveta Benhena-Bēkena (KPV LV).

Sagaidāms, ka Saeima izmaiņas jau šonedēļ varētu pieņemt galīgajā lasījumā.