Komentāri

Pašreizējais starptautiskais fons ir tāds, ka cilvēki Latvijā jūt apdraudējumu – tā liecina dažādas sabiedriskās domas aptaujas. Arvien vairāk iedzīvotāju interesējas arī par militāro iemaņu apgūšanu, un to pierādīja arī šodien, 14. martā, plaši apmeklētā atvērto durvju diena Zemessardzes studentu bataljonā Rīgā.

Pilsoņu interese par militāro dienestu palielinās, tāpēc arvien biežāk zemessardzes bataljonos notiek atvērto durvju dienas. Šodien interesenti tika aicināti uz Studentu bataljonu, kur vairāki desmiti cilvēku arī aizpildīja iesniegumus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Rīdzinieks Kaspars Līcītis ir stingri apņemies iestāties zemessargos. Viņš ir gatavs veltīt militārajām mācībām gan spēkus, gan laiku: ”Mans tas lēmums ir ilgi domāts un apsvērts. Un tā doma ir tāda, ka iegūsti jaunas prasmes, teiksim, kas varētu kādreiz noderēt, cerams, ka tās arī nenoderēs. Bet jebkurā gadījumā uzzināt vairāk par lietām, ar kurām es esmu maz savā līdzšinējā dzīvē saskāries.”

Decembrī zvērestu nodeva 90 jaunie Studentu bataljona zemessargi. Tas ir astoņas reizēs vairāk nekā parasti. Starp jaunpienākušajiem arī studente Agnese Stankusa. ”Tā ir vairāk ilgstoša interese par militārām lietām. Arī ģimenē tēvs dienējis armijā. Un, protams, arī notikumi pasaulē vairāk pamudināja iestāties tieši šobrīd, negaidīt ilgāk. Kā arī ir doma par profesionālo dienestu,” savu lēmumu pamato Agnese.

Bet valstī kopumā gada pirmajos divos mēnešos Zemessardzē ir uzņemti 338 cilvēki. Nododot zvērestu, zemessargs paraksta līgumu uz pieciem gadiem. Uz militārajām mācībām, kas visbiežāk notiek brīvdienās, viņam ir jānāk kā uz darbu. Un par to arī tiek samaksāta kompensācija – vidēji 20 eiro dienā atkarībā no pakāpes, kā arī uzturnauda – ap 8 eiro.

Vēsturnieks Kārlis Dambītis dienē jau 9 gadu. Zemessardze viņam kļuva par sirdslietu: ”Vēl viena vieta, kur es varu sevi piespiest iziet ārā no pilsētas. Bišķiņ nodarboties ar aktīvāku sportu vai ko tam līdzīgu. Tā ir tā vieta, kur iespējams tā kā citi nodarbojas ar kaut kādiem ekstrēmiem sporta veidiem, man šis te sporta veids zināmā mēra ir Zemessardze.”

Pēdējā laikā arvien vairāk tiek runāts par Zemessardzes stiprināšanu. Šogad tam tika piešķirti papildus 3,3 miljoni eiro. Studentu bataljona komandieris uzskata, ka noderētu arī militārās mācības stundas kā izvēles kurss augstskolās.

”Es domāju, ka noteikti, ieviešot militāro mācību augstskolās, mēs varētu nodrošināt to, ka militāras iemaņas būtu iespējas apgūt plašākam cilvēku skaitam. Bet pašlaik, ja tāda interese ir, tad cilvēki var droši stāties Zemessardzē, un mēs viņiem iedosim šo militāro apmācību,” norāda pulkvežleitnants Māris Robežnieks.

Pakāpeniski zemessargu skaitu plānots palielināt no pašreizējiem 8 līdz 13 tūkstošiem cilvēku. Ja tiek pasludināta mobilizācija, viņi tiek iesaukti armijā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl