Aizvien vairāk bez aizgādības palikušu bērnu atrod vietu ģimenēs

Komentāri
Aizvien vairāk bez aizgādības palikušu bērnu atrod vietu ģimenēs
FOTO: LETA

Aizvien vairāk bez vecāku aizgādības palikušiem bērniem tiek atrastas vietas ģimenēs, un aprūpes iestādēs ievietoto bērnu skaits kopš 2000. gada samazinājies divas reizes. Tā otrdien Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas deputātus informēja Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs.

Kā skaidroja Krasnogolovs, šāda pozitīva tendence izveidojusies, pateicoties lielākai vecāku atbildībai, audžuģimeņu skaita pieaugumam, kā arī lielākam skaitam adoptēto bērnu gan Latvijā, gan uz ārvalstīm.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Audžuģimeņu skaits Rīgā pērn pieaudzis līdz 63 ģimenēm. Salīdzinājumam, laika periodā no 2005. līdz 2008. gadam šis skaits bija vien deviņas ģimenes. Tas nozīmē, ka lielākam bērnu skaitam ir iespēja atrasties ģimenē, nevis aprūpes iestādē līdz brīdim, kamēr bērns var atgriezties pie saviem vecākiem, vai, ja tas nav iespējams, viņam tiek nodibināta aizbildnība, vai viņš tiek adoptēts. Uz 2014. gada 31. decembri audžuģimenēs atradās 203 bērni.

2014. gadā kopā ir adoptēti 94 bērni, no kuriem 33 adoptēti Latvijā, 49 bērni tika adoptēti uz ārvalstīm un 12 bērnus adoptējis otrs laulātais. Savukārt nodoti aprūpē ir 105 bērni, salīdzinot ar 67 bērniem 2013. gadā.

“Pateicoties aktīvam sociālam darbam un galvenokārt sabiedrības informēšanai, vecākiem veidojas apziņa, ka bērna nepienācīgas aprūpes rezultātā – bērna uzturēšana veselības vai dzīvībai bīstamos apstākļos, vardarbība u.c., tiem var tikt pārtrauktas aizgādības tiesības. Tā pērnā gadā aizgādības tiesības tika pārtrauktas 357 gadījumos, kas ir par 88 gadījumiem mazāk nekā 2013. gadā. Turpretī 161 gadījumā iepriekš pārtrauktas aizgādības tiesības tika atjaunotas, kas arī pārsniedz iepriekšējo gadu rādītājus,” skaidroja Krasnogolovs.

Vienpersonisks lēmums par aizgādības tiesību pārtraukšanu tika pieņemts 106 gadījumos. Kā atzīmēja bāriņtiesas priekšsēdētājs, lielākoties par bērna aizgādības tiesību pārkāpumu ziņo policijas un medicīnas iestāžu darbinieki. Pērn tikai četros gadījumos šo lēmumu pieņēma pati bāriņtiesa pēc savas iniciatīvas.

Lasi vēl