Aizvien ir vairākas neskaidrības par drīzumā gaidāmo veselības apdrošināšanas sistēmu

0 Komentāru

Pēc nepilniem diviem mēnešiem Latvijā tiks iedarbināta jaunā veselības apdrošināšanas sistēma, taču joprojām nav skaidrs, cik daudziem iedzīvotājiem veselības polises būs jāpērk pašiem, lai nepaliktu bez iespējas saņemt valsts apmaksātu medicīnisko palīdzību.

Izveidojusies arī savdabīga situācija, ka vairumam aplokšņu algu saņēmēju pakalpojumu klāsts nemainīsies, savukārt autoratlīdzību saņēmējiem un mikrouzņēmumu darbiniekiem polises iegādāties vajadzēs.

Jaunajai veselības apdrošināšanas sistēmai jāsāk darboties no 1. janvāra. Tā paredz  veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību sasaistīt ar sociālās apdrošināšanas iemaksu veikšanu. Taču Latvijā ir ļoti daudz strādājošo, kuriem nav darba līgumu un kuri automātiski apdrošināti netiks, lai gan godprātīgi maksā nodokļus.

Darba devēju konfederācijas apkopotā informācija liecina, ka iedzīvotāji, par kuriem regulāri netiek maksāts sociālais nodoklis, ir ap 300 000, taču precīzu skaitli neviens īsti nezina.

Lai arī sākotnēji tika postulēts, ka apdrošināšanas sistēma atsijās negodprātīgus nodokļu nemaksātājus, 200 000 aplokšņu algu saņēmēju, par kuru eksistenci šonedēļ paziņoja Valsts ieņēmumu dienests (VID),  nav pamata satraukumam. Par viņiem tiekot maksāta minimālā sociāla iemaksa, jo konverts veido tikai daļu ienākumu.

Problēmas varētu rasties, piemēram, radošo profesiju pārstāvjiem, kuri saņem nelielas autoratlīdzības. Šie cilvēki jau tāpat ir bez cerībām uz pabalstu vai pensijām, bet nākotnē viņi varētu zaudēt arī pieeju svarīgiem veselības pakalpojumiem.

Lai nezaudētu pieeju valsts atmaksāto pakalpojumu grozam, nākamgad šiem cilvēkiem mēnesī būs jāmaksā ap 4 eiro, pēc gada jau desmit, bet diviem – 20 eiro, kas var radīt nopietnas problēmas.

Tiesībsargs uzsver, ka valsts ir atbildīga par šādiem cilvēkiem. Taču, visticamāk, nekādu būtisku izmaiņu nebūs.

Jāpiebilst, ka jaunā apdrošināšanas sistēma pilnvērtīgi darboties sāks 2019. gadā. Tieši tad pacienti tiks sadalīti pa diviem veselības pakalpojumu groziem. Kurā grupā katrs nonāks, varēs noskaidrot caur “e-veselības” portālu, kā palaišana gan joprojām ir zem lielas jautājuma zīmes.

0 Komentāru