“Aizvēsturiska domāšana!” Kāda ir dzīve ar suni Rīgā?

1 komentārs

Attīstītajās valstīs pilsētu parkos centrā pastaigājas saimnieki ar suņiem, un neviens nevienu netraucē. Rīgā ir citādi – pieci laukumi pārsvarā perifērijās, bet centrā ar suni bez pavadas staigāt liegts.

Eksperti saka, – tā ir aizvēsturiska domāšana, kas jāmaina visiem – sākot ar suņu saimniekiem un beidzot ar sabiedrību.

Munks, Hoppers Suri, Šarks un viņu saimnieki sagaida “900 sekundes” pie suņu pastaigu laukuma Ziedoņdārzā. Laukums tika iekārtots 2015. gadā, tomēr šobrīd, īpaši spēcīga lietus laikā tas izskatās slikti. Ieskrienot bedrē, retrīvers Šarks pat esot nopietni savainojis kāju.

Šobrīd Rīgā ir pieci suņu pastaigas laukumi – Eksporta ielā, Ziedoņdārzā, Grīziņkalnā, Pļavniekos un Lucavsalā. Tiesa, Lucavsalas laukumā joprojām nav uzstādīts žogs. Pagaidām netiek plānots veidot jaunus suņu pastaigu laukumus. Mazs laukumu skaits un izmērs, kā arī ne vienmēr atbilstoša kopšana ir iemesli tam, ka daudzi saimnieki savus suņus izvēlas staidzināt parkos.

Varis Vētra
aktieris, Suri saimnieks

Sabiedrībā tāds funktieris, ka lielie suņi ir briesmīgi. Man jau liekas, ka ir tieši otrādi. Viņi tā ka sadraudzina lielos ar mazajiem, tautas sadraudzina. Tādi draudzīgi viņi ir. Mums arī labradors, ir mīlīgs, grib visu laiku kompānijā, bet viņu dzen prom, saka: “Aizvāciet savu suni!”.

Lai cik labi audzināts un paklausīgs suns būtu, par staigāšanu bez pavadas saimniekam draud brīdinājums vai naudas sods līdz pat 350 eiro. Aktrise Dārta Daneviča par kurchara Munka staidzināšanu bez siksniņas vienreiz no pašvaldības policijas esot saņēmusi sodu.

Dārta Daneviča
aktrise, Munka saimniece

Cilvēkiem trūkst elementāras izpratnes, kuri suņi ir kompanjonsuņi, kuri nav bīstami. Ir diezgan muļķīgas situācijas, kad parkā tiek palaists bez siksnas kompanjonsuns, kurš ir absolūti draudzīgs un socializēts, bet pret mums tiek vērsti naidīgi epiteti un lamas. Tas ir neadekvāti. Jo šīs izpratnes pilnīgi nav.

Dažās vietās Rīgā, izņemot suņu laukumus, pastaiga ar suni bez pavadas ir atļauta, ja vien saimnieks spēj kontrolēt savu mīluli. Piemēram, Rīgā tas ir atļauts mežos, ja vien to neaizliedz saistošās zīmes. Rīgas parkos un pilsētas ielās sunim obligāti ir jābūt pie pavadas no 7.00 rītā līdz 23.00 vakarā.

Suņu saimnieki norāda, ka daudzās Eiropas pilsētās attieksme pret suņiem ir krietni labāka. Tur suņi mēdz brīvi staigāt parkos, spēlējoties ar saviem sugas brāļiem. Iemesls dažreiz pat negatīvai attieksmei pret suņiem un viņu saimniekiem Latvijā ir skaidrojams ar to, ka ne visi saimnieki spēj adekvāti novērtēt sava suņa uzvedību, kā arī ne visi kopj aiz saviem mīluļiem. Rīgas domē saka, ka visdrīzāk Rīgā suņu laišana no pavadām nekad nebūs atļauta dienas laikā mazas parku platības dēļ.

Lana Puntusa
RD Mājokļu un vides departamenta Vides pārvaldes pārstāve

Tur ir milzīgi tie parki, milzīgas teritorijas. Mums parki ir mazi, līdz ar to tur ļoti cieši būs jāsadzīvo bērniem, suņiem, pieaugušajiem, bet tur tās teritorijas ir lielas. Tādēļ arī mums mežos drīkst, arī dienas laikā. Bet parciņos – ne.

Labā ziņa Ziedoņdārza suņu laukuma apmeklētājiem ir tāda, ka pēc “900 sekunžu” sniegtās informācijas atbildīgās iestādes solīja laukumu nākamgad savest kārtībā.

1 komentārs