Aizvadītajos pāris gados Latvijā ir atklāti pārsteidzoši daudz jaunu pilskalnu

0 Komentāru
Aizvadītajos pāris gados Latvijā ir atklāti pārsteidzoši daudz jaunu pilskalnu
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS/F64

Aizvadītajos pāris gados Latvijā ir atklāts pārsteidzoši liels skaits jaunu pilskalnu, pateicoties zinātnieku grupai, kas ar mūsdienu metodēm ir fiksējuši agrāk nezināmus pilskalnus, vēsta “900 sekundes”.

Visi galvenie pilskalnu jaunatklājumi ir apkopoti interneta vietnē Latvijas pilskalni. Tur ir apkopots vairāku gadu darbs, kas ir sniedzis tiešām pamatīgu jaunumu klāstu tieši iepriekš nezināmu pilskalnu klāstā Latvijā.

Vēsturnieks un arheologs Juris Urtāns īsumā raksturo metodi, kas ļāva atklāt lielo pilskalnu skaitu. Tā ir LIDAR metode, kas iepriekš nebija pieejama.

Izmantojot jauno metodi, atklājumu skaits kopš 2018. gada ir būtiski pieaudzis. Līdz šim Latgalē bija apzināti aptuveni 120 pilskalnu un pārējā valstī nedaudz vairāk, taču kopš jaunās LIDAR metodes izmantošanas pilskalnu atklāto pilskalnu skaits ir pieaudzis par vairākiem desmitiem.

Vēsturnieks un arheologs Juris Urtāns

“Ir pāri par 40 jauniem pilskalniem atklāti, lielākoties tas tā ir Latvijas Austrumu daļā, Latgalē, pāri par 30, bet arī Kurzemē, Vidzemē, nu Zemgale ir tik līdzena, ka nav atklājumu.”

Ir arī, piemēram, tādi atklājumi, kas liek uzdot jautājumus par to, kā agrāk tas pilskalns netika pamanīts, piemēram, vienā pusē pieci vaļņu grāvji, otrā trīs un terases. Daudzīšu Kazas kalns atrodas tik redzamā vietā un ar pilskalnam tik raksturīgām pazīmēm, ka pētnieks ir pārsteigts, kā tas pilskalns atklāts tikai tagad.

“Daudzīšu pilskalns Kalniešu pagastā aiz Krāslavas, milzīgs pilskalns ar pieciem vaļņiem, ar terasēm trijām, ar senpilsētu apakšā, pusotru kilometru no Daugavas, kā tas nav ieraudzīts, nevar saprast,” brīnās vēsturnieks.

Lasi vēl: Dabas skaitīšanā Latvijā atklātas jaunas dzīvās radības sugas, alas un pilskalns

Līdz šim dati jau apkopoti vietnē Latvijas pilskalni. Tāpat arī vēl liels darbs priekšā tam, lai jaunatklātos pilskalnus iekļautu kultūras pieminekļu sarakstā.

Vairums pilskalnu tika atklāti 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā, taču tad atklājumi tika veikti pēc vietējo ļaužu nostāstiem. Mūsdienās tādas atmiņas vairs nav saglabājušās. Tāpēc, izmantojot jaunākās metodes, ir vienīgais veids, kā atklāt pilskalnus, kas, iespējams, ir tik seni, ka pat pirms simts gadiem vairs neviens par tiem nevarēja atcerēties.

Iepazīsties ar vēl kādu pilskalnu: Iepazīsti stāvāko pilskalnu Latvijā – Drusku pilskalnu! ”Ekspotīcijā” Alūksnes pusē kopā ar Baibu Runci

Un vēl: Teksta tiešraide! Bez Tabu kopā ar skatītājiem dodas uz noslēpumaino Kundu pilskalnu!

0 Komentāru