Komentāri
Aizvadītajā nedēļā ar gripu saslimuši septiņi cilvēki
FOTO: Flickr

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu monitoringa dati liecina par atsevišķu gripas saslimšanas gadījumu parādīšanos pēdējo nedēļu laikā, tomēr šobrīd vēl nevar runāt par gripas vīrusa plašu izplatību. Aizvadītās nedēļas laikā pie ģimenes ārstiem* vērsušies četri pacienti ar gripas pazīmēm. Tāpat reģistrēti trīs gadījumi, kad gripas slimnieki ir nogādāti slimnīcā.

Jaunākie dati liecina, ka pagājušā gada gripas sezona, kad tā arī netika sasniegts gripas epidēmijas līmenis, ir mazinājusi iedzīvotāju piesardzību pret gripu. SPKC dati liecina, ka šā gada septembrī – novembrī pret gripu vakcinēto iedzīvotāju skaits ir mazāks nekā iepriekšējā sezonā.

SPKC epidemiologi atgādina, ka plašāka gripas izplatība sagaidāma jau nākamā gada pirmajos mēnešos. Vakcinācija pret gripu ik gadus īpaši ieteicama tiem cilvēkiem, kuriem saslimšana ar akūtām augšējo elpceļu infekcijām var noritēt smagā formā un ir augsts gripas komplikāciju risks.

Īpašu uzmanību jāpievērš tiem cilvēkiem, kuri slimo ar hroniskām plaušu saslimšanām, tai skaitā astmu, sirds un asinsvadu sistēmas, nieru un vielmaiņas slimībām. Tāpat tas attiecas uz bērniem no sešu līdz 23 mēnešu vecumam, jo viņiem vēl nav izveidojusies imunitāte pret nevienu no gripas vīrusiem, norādīja Ševčenko.

Uzmanība jāpievērš arī cilvēkiem, kuri vecāki par 65 gadiem, jo šajā vecumā imūnā sistēma vairs nenodrošina pilnvērtīgu aizsardzību pret saslimšanu un nereti saasinās arī hroniskās slimības, kas kopā ar gripas vīrusu var radīt dzīvībai bīstamas komplikācijas. Tāpat īpaši jāpiesargās grūtniecēm un sievietēm, kuras plāno grūtniecību gripas sezonā, kā arī mediķiem un sociālajiem darbiniekiem, kuri rūpējas par pacientiem ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēs.

Gripa ir akūta, īpaši lipīga infekcijas slimība. Gripas infekcijas avots ir slims cilvēks, kurš klepojot, šķaudot vai runājot, izplata vīrusu. Vesels cilvēks ar gripu inficējas ieelpojot gaisu, kas satur gripas vīrusu, tieši kontaktējoties ar slimu cilvēku vai saskaroties ar priekšmetiem, uz kuriem atrodas gripas slimnieka deguna vai rīkles izdalījumi. Gripas vīrusi izplatās arī ar nemazgātām rokām.

Kā ziņots, decembra pirmajā nedēļā Latvijā tika reģistrēti trīs gripas slimnieki, no kuriem divi ārstējušies ambulatori, bet viens ievietots slimnīcā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl