Aizsardzības ministrijai pārmet, ka tā pirkusi “kaķi maisā”; IUB apstādina 200 miljonu iepirkumu

7 komentāri

Šonedēļ kļuva zināms, ka iesaldēts Latvijas vērienīgākais militārais pirkums.

Aizsardzības ministrija bija izlēmusi, ka 200 miljonus eiro vērtās bruņumašīnas mums piegādās Somijas uzņēmums, bet konkurenti no ASV un Dienvidāfrikas ar to nebija mierā, un viņiem piekritis Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB). Tas aizliedzis Aizsardzības ministrijai līgumu slēgt.

Neskaidra dokumentācija, šaubīgas prasības – šie ir galvenie iemesli, kādēļ IUB nolēma aizliegt Aizsardzības ministrijai slēgt līgumu ar bruņumašīnu iepirkumā uzvarējušo Somijas kompāniju “Oy Sisu Auto Ab”.

Sūdzības par iepirkuma konkursa rezultātiem bija iesnieguši divi iepirkumā neuzvarējušie uzņēmumi – Dienvidāfrikas kompānija “Paramount International Marketing” un ASV uzņēmums “AM General LLC”. Iepirkumu uzraugi savu lēmumu sarakstījuši uz 40 lapaspusēm, norādot vairākus argumentus, kādēļ lēmums ir nepieņemams.

Dace Gaile
IUB vadītāja

Viņi bija noteikuši obligātās, mazāk obligātās prasības. Ja īsti neatbildīsi prasībām, samazinās punktus. Bet līdz galam nepārbaudījām, kāpēc punktus samazinājām. Pietiekami liels, starptautisks iepirkums. Ir jābūt skaidrībai, uz ko balstījāt lēmumu. Tas arī viss, ko lēmām.

Ministrijā skaidro, ka iepirkuma process bija divu gadu garumā, process ļoti sarežģīts. Vismaz piecos punktos IUB apmierinājis sūdzības iesniedzējus, un tagad ministrijai jāvērtē, cik šie punkti ir īstenojami. Izvērtēšanas komisijā būs tie paši cilvēki, kas līdzšinējo iepirkumu veidoja.

Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons norāda: “Bija izveidota komisija, tai ir jānoved šī lieta līdz galam. Ja komisija redzēs, ka viņiem pietrūkst ekspertīzes, var pieaicināt ekspertus. Ja saprotat valsts pārvaldē algu līmeni iepretim privātajam juridiskajās specialitātēs, diemžēl nevaram konkurēt ar advokātu kantori.”

Dienvidāfrikas kompānijas juridiskais pārstāvis ir pārliecināts, ka konkursa uzvarētājs izraudzīts nepamatoti.

Kristaps Zaķis
advokāts

Viņu piedāvātā mašīna ir fantāzija! Tā eksistē vienā eksemplārā, nav testēta. Ministrija ir paļāvusies tikai uz to, kas ir specifikācijā. Testēts ir prototips, kas, iespējams, nav gala versija. Ministrija vēlējās iztērēt 200 miljonus, pērkot produktu, kas sevi nav pierādījis!

Viens no punktiem, kas somu firmai ļāva uzvarēt, bija par iespēju ātri piegādāt rezerves daļas. No vienas puses loģiski – Somija ir tuvāk, nekā ASV vai Āfrika. Tomēr Zaķis uzsver, ka mūsdienās uzņēmumi savas ražotnes un rezerves daļu centrus izvieto pa visu pasauli. Neoficiāli izskanējusi versija, ka šī lieta varētu būt saistīta ar iespējamu korupciju. Tomēr pie likumsargiem neviens nav vērsies, un arī iesaistītās valsts iestādes šādas bažas noliedz.

“Nav man informācijas, arī no šīs sūdzības nevarētu nekādā veidā secināt, vai kādam ļoti speciāli par labu, vai vienkārši juceklīga darbība,” norāda Gaile.

Savukārt Garisons pauž: “Visi uzņēmumi kopīgi piedalījās testēšanā, visa dokumentācija ir pieejama.”

Trīs mēnešu laikā ministrijai jāsaprot, vai nepilnības iepirkumā var izlabot, un jāpieņem lēmums vēlreiz. Tas gan nozīmē, ka iepirkuma process var aizkavēties vēl uz krietni ilgāku laiku, jo uzņēmumi par 200 miljonu vērto iepirkumu gatavi cīnīties līdz pēdējam.

7 komentāri