Aizsardzības ministrija nevērsīs sankcijas pret karavīriem par atteikšanos no Covid-19 potes

7 komentāri
Aizsardzības ministrija nevērsīs sankcijas pret karavīriem par atteikšanos no Covid-19 potes
LAURIS AIZUPIETIS, F64

Neatkarīgi no profesionālā dienesta karavīru obligātās vakcinēšanas pret Covid-19 Aizsardzības ministrija nevērsīs sankcijas pret karavīriem, kuri atteiksies no potes.

Vakcinēšana pret Covid-19 nebūs obligāta, izņemot Nacionālajos bruņotajos spēkos (NBS), otrdien preses konferencē atzina veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Aizsardzības ministrijā aģentūrai LETA skaidroja, ka obligāta vakcinēšana būs profesionālā dienesta karavīriem, bet Zemessardzē būs brīvprātības princips.

Ministrijā skaidroja, ka profesionālajā dienestā tiek vienmēr nodrošināts tā sauktais vienības princips. Tas nozīmē, ka vienībai noteiktu uzdevumu nevar izpildīt atsevišķi indivīdi. Tādēļ valsts pienākums ir nodrošināt, ka visi vienības karavīri ir vienlīdz spējīgi nodrošināt uzdevuma izpildi un šajā gadījumā to neapdraudēt ar risku savai un citu veselībai.

Tāpat Latvijai ir jānodrošina, ka profesionālā dienesta karavīri ir gatavi dalībai starptautiskajās operācijās un tad šī atbildība vēl vairāk paplašinās, lai nevakcinēti karavīri neapdraudētu savu un sabiedroto veselību.

Ministrijā arī atgādināja, ka Latvijas karavīri ikdienā ciešā saskarē ir ar Latvijā izvietotajiem NATO valstu karavīriem. “Tādēļ tā arī ir mūsu atbildība sabiedroto priekšā attiecībā uz vakcinēšanos. Savukārt Zemessardze ir organizācija, kura ir balstīta uz brīvprātības principu un zemessargs ir izvēlējies dienestu pildīt savā brīvajā laikā. Līdz ar to mums nav nekādu tiesību no zemessargiem prasīt obligātu vakcināciju,” uzsvēra ministrijā.

Bruņotā spēka augstākais vadonis, Valsts prezidents Egils Levits, šodien žurnālistiem norādīja, ka Nacionālo bruņoto spēku komandiera rīkojums par obligātu vakcināciju bruņotajos spēkos ir tiesiski korekts un pareizs risinājums.

Lasi vēl – Tiesībsarga birojs saņēmis informāciju no mediķiem par atlaišanas draudiem, nevakcinējoties pret Covid-19

Jautāts, vai atsevišķām sabiedrības grupām vakcināciju vajadzētu noteikt kā obligātu, valsts pirmā amatpersona akcentēja, ka sabiedrības grupām obligāta vakcinācija pret Covid-19 nav vajadzīga, bet atsevišķiem dienestiem – gan.

“Mums ir jābūt drošiem, ka šie dienesti neizplata Covid-19, tāpēc obligāta vakcinācija varētu būt. Iespējams, ir vēl daži citi dienesti, kur obligāta vakcinācija būtu nepieciešama,” uzsvēra prezidents.

7 komentāri