Aizraujošais, bet bīstamais kaitsērfings. Ko mācījušas notikušās nelaimes?

3 komentāri
Aizraujošais, bet bīstamais kaitsērfings. Ko mācījušas notikušās nelaimes?
LETA

Jūra, spēcīgs vējš un lieli viļņi – tās ir lietas, kas vilina kaiterus uz jūru baudīt ekstrēmo sporta veidu.
Tomēr adrenalīna gūšana bieži vien ir riskanta un pat bīstama dzīvībai.

Pirms vairākiem gadiem pārgalvīga kaitošana beidzās ar traģēdiju – sportista nāvi. Nelaime sportistus mudināja pārskatīt un uzlabot sportošanas praksi. Kaitserfinga asociācijas pārstāvis norāda, ka kaitera noslīkšana ir īpaši rets gadījums. Ievērojot droša sērfinga pamatus, kaitošana, viņaprāt, ir drošs sporta veids.

Foto

Juris Vasioleks – Latvijas Kaitsērfinga asociācijas valdes loceklis:

Mums Latvijā pa 15 gadiem ir bijuši, ja nemaldos, tikai divi letāli gadījumi. No tiem viens bija saistīts ar slimību, nevis kaitbordu kā tādu. Ja tā skatās uz kopējo situāciju, tad sliktu iznākumu ir ļoti maz.

Ik vasaru pieredzējušu sportistu rindas papildina kaitošanas entuziasti – iesācēji. Kopumā Latvijā aktīvāko kaitsērfinga sportistu skaits ir aptuveni 1000, bet, pierēķinot tā dēvētos svētdienas braucējus, kaiteru skaits jau rēķināms vairākos tūkstošos.

Pieredzējušākie kaiteri norāda, ka jaunpienācēji bieži vien ir pārgalvīgi un reti vēršas pie vecākajiem kaiteriem pēc padoma.

“Kārtīgs instruktors iemācīs ne tikai kā braukt, viņš apmācīs arī par drošību, par vējiem, apmācīs, kur var un kur nedrīkst kaitot,” norāda Juris Strods, kaiteris-instruktors.

Glābšanas vestes nelietošana, došanās vēju un viļņus baudīt nevienam citam nepaziņojot – tie ir izplatītākie pārkāpumi, kas paaugstina nelaimes risku, norāda Jūrmalas glābšanas dienesta pārstāvis. Ejot jūrā kaut kur nomaļākā vietā, noteikti kāds jāpabrīdina – glābēji, tuvinieki vai pārējie sportisti.

Kaiteri Latvijā parasti pulcējas pludmalēs, kas speciāli paredzētas aktīvai atpūtai, nevis sporto izklaidus pa visu pludmali. Tas arī ir viens no nelaimes riska mazināšanas veidiem, pūķošanas baudītāji cenšas viens otru pieskatīt un nepieciešamības gadījumā sniegt palīdzību.

Video