8 komentāri

Izmaiņas sagaida māju kopējus – rīt stāsies spēkā Eiropas Savienības (ES) regula, kas liks putekļsūcējiem kļūt divreiz mazāk jaudīgiem un klusākiem.

Tādējādi Eiropā kopā varētu ietaupīt stipri vairāk enerģijas, nekā visa Latvija patērē gadā. Un tas ir tikai pirmais solis tālejošos enerģijas taupīšanas plānos. Eiropas Komisija (EK) nākotnē šādus ierobežojumus grib noteikt veselai virknei virtuves iekārtu un sadzīves tehnikai.

Regula par ekodizaina prasībām putekļsūcējiem tika pieņemta jau pirms vairākiem gadiem, bet spēkā tā stājas pakāpeniski. Jaunākais pakāpiens – no 1. septembra ražotāji veikaliem vairs nevarēs piegādāt putekļsūcējus, kas jaudīgāki par 900 kilovatiem vai skaļāki par 80 decibeliem. Līdz ar to putekļsūcēju jaudai būs jābūt gandrīz divreiz mazākai nekā līdz šim. Eiropas Komisijā skaidro, ka ierobežojuma mērķis ir taupīt elektrību un piespiest ražotājus būt videi draudzīgākiem.

“Ir aplēsts, ka tad, kad stāsies šīs normas spēkā, proti, rītā līdz 2020. gadam, tas enerģijas ietaupījums būs tāds, cik enerģiju patērē vienā gadā Zviedrija,” skaidro EK ekonomists Mārtiņš Zemītis.

Patērētāji no tā necietīšot, drīzāk būs tieši ieguvēji, jo, pirmkārt, nākotnē putekļsūcējiem būs jābūt klusākiem, un, otrkārt, liela jauda tikai palielinot rēķinus par elektrību, bet iekārtas kvalitāti īsti neietekmējot.

“Jauda ir mārketinga instruments, spēcīgāks, it kā jaudīgāks putekļsūcējs mums visiem šķiet, ka tam vajadzētu tīrīt labāk. Ja mēs padomāsim piemēram, analoģiju ar spuldzītēm, piemēram, vecā kvēlspuldze ar 100 vatiem noteikti nav labāka un spēcīgāka nekā šī brīža LED spuldzīte, kam ir 15 vati,” turpina EK pārstāvis.

Viņš norāda, ka šādi ierobežojumi piespiež ražotājus vairāk investēt energoefektivitātē un inovācijās. Un arī paši sadzīves tehnikas ražotāji atzīst, ka patērētāji direktīvas spēkā stāšanos īpaši neizjutīs.

“Putekļsūcējam sūkšanas jauda ir atkarīga no vairākiem faktoriem, un nebūt ne motora jauda nosaka to, cik efektīvi tas veiks savu darbu. Tur ir vairāki tehniskie parametri, piemēram, birstītes kvalitāte un vairākas citas tehnoloģijas, kas tiek ievietotas šajā te putekļsūcējā,” stāsta “Samsung” pārstāvis Krišjānis Ozols.

Jaunievedumu atbalsta arī Latvijas Energoefektivitātes asociācijā. Tās vadītājs skaidro, ka industriālajā sektorā šie ierobežojumi nebūs spēkā, tādēļ celtniekiem nav par ko uztraukties, bet mājsaimniecībām tas nākšot tikai par labu arī cilvēku veselības ziņā.

“Ja mēs paskatāmies no lietošanas paradumiem, tad zinām, ka paši ne vienmēr laikus nomainām filtrus un lielāka jauda lielu daļu putekļu atgriež atpakaļ telpās ar ne tām labākajām sekām veselībai,” saka Latvijas Energoefektivitātes asociācijas valdes priekšsēdētājs Raimonds Ķeirāns.

Jāpiebilst, ka putekļsūcēji ir tikai pirmais piemērs sadzīves tehnikas jaudas ierobežojumiem, kurus plāno ieviest Eiropas Komisija. Tā grib aizliegt arī elektrību lieki rijošus ledusskapjus, liftus, sildītājus, tējkannas un citas ierīces. Pirms šādu ierobežojumu ieviešanas gan nepieciešama ilgstoša izpēte, tādēļ tā turpināsies vismaz vēl vairākus gadus.

TOP komentāri

 • KNĀBIS
  +2 +2 0

  KNĀBIS

  kur tad tik jaudīgi putekļu sūcēji redzēti. 900 kw. Autoram jāmācās pa jaunu skolā.
 • Astra Aivare - Strade
  +1 +1 0

  Astra Aivare - Strade

  Nu, nu - tas tik ir supper stulbi izdomāts!!! Ar katru dieniņu trakāk!
 • normāls čalis
  +2 +1 -1

  normāls čalis

  Eiropas komisija var man iepūst..mans 2000watīgais tikai sāk savu dzīvi 8)

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl