Aizkustinošs stāsts: pateicoties 3D printerim, stārķis tiek pie kājas ortēzes un vēl vienas iespējas dzīvot

0 Komentāru
Aizkustinošs stāsts: pateicoties 3D printerim, stārķis tiek pie kājas ortēzes un vēl vienas iespējas dzīvot
Foto: LETA

Ar jaunajām tehnoloģijām var paveikt daudz. To kārtējo reizi pierādījuši arī vietējie uzņēmēji, palīdzot nelaimē nonākušam stārķim nostāties uz savām kājām. Proti, glābts satraumēts putns, 3D veidā izdrukājot viņam kājas ortēzes un protēzes. Lai gan dabā viņš atgriezties nevarēs, viņam vismaz dota otra iespēja dzīvot.

Pērn rudenī brīvprātīgie putnu glābēji dziļi mežā uzgāja nelaimē cietušu stārķi, kas bija sapinies dzelžos un striķos. Putna kreisā kāja bija deformēta un arī uz labās tas vairs nevarējis nostāvēt, tāpēc bija nolemts nāvei. Stārķa aprūpētāji dažādi mēģināja uzlabot svēteļa veselības stāvokli, bet viss bija veltīgi, līdz nonākuši līdz idejai izveidot speciāli piemērotu 3D izdrukātu kājas ortozi. Šeit talkā nāca latviešu uzņēmums, kas izdrukāja vairākas ortēzes, līdz nonāca pie piemērotākās.

Izrādījās, ka locītavu biju ielicis nezinot. Viņš nevarēja pagulēt, bet tupēja, nabags. Tad ņēma to nost un bija ilgais ceļš kāpās, kamēr atrada materiālu, lai ortoze ir stipra un nešļūk nost. Un lai viņš var salocīt kāju un pagulēt, jo viņam tās kājas tā salokās, kā cilvēkam tās nesalokās. Nekas nedrīkst spiesties, esam modificējuši atkarībā no viņa nospiedumiņiem.

Stārķa kāja nomērīta, pārzīmēta un uzskicēta, lai taptu precīza tās replika. Sagaidāms, ka traumētā kāja ar laiku pati nokritīs, un tajā brīdī putnam pieliks izprintētas pastāvīgās protēzes, kurām jābūt spēcīgām un tikpat lokanām kā dabīgajām kājām. Pašlaik stārķis mēģina pierast pie pagaidu kājām.

Viņš ir atgriezies uz divām kājām, stārķis staigā. Pirmajā brīdī izlīdzējās ar spārniem, turot līdzsvaru. Tagad viņš staigā stabili. Apkārt esošie stārķi ir diezgan izbrīnīti un greizsirdīgi, jo kājas ir jaunas, svaigas un spilgtas.

Diemžēl brīvā dabā šis putns nevarēs izdzīvot. Savas turpmākās dienas svētelim būs jāpavada cilvēku uzraudzībā. Šī ir pirmā reize Latvijas vēsturē, kad šādi glābta stārķa dzīvība. Kā saka putna glābēji, jaunās tehnoloģijas var visu, ierobežojumi ir tika cilvēka iztēlē.

Video

0 Komentāru