Aizkustinošs stāsts! Pusaudze no bērnunama mācās neatkārtot mātes kļūdas un rūpējas par savu meitiņu

9 komentāri

Šajā dienā mostamies, sveicot cilvēkus, kuriem mūsu dēļ nekad nekā nav bijis žēl. Sakām paldies mūsu mammām! Taču ir arī tādas māmiņas, kurām jau būšana kopā ar mazuli ir sasniegums. Tādu iespēju viņām sniedz sociālā atbalsta centrs “Cerību māja”. Bez tā daudzas krīzē nonākušas māmiņas pat zaudētu tiesības aprūpēt savus mazuļus. Viņu vidū ir arī nepilngadīgā Samanta.

Samanta nāk no sešu bērnu ģimenes. Dzeršanas dēļ vecākiem tiesības tikušas atņemtas, un viņai jau piecus gadus būtu jādzīvo bērnu namā, taču tur pusaudzei nepatika. Bieži muka prom – atpakaļ pie mammas uz Liepāju. Internetā iepazinās ar vienaudzi, arī puisi no bērnunama, un sāka braukāt pie viņa uz Rīgu. Pēc laika pamanīja, ka vēders sācis augt lielāks.

Samanta
17 gadīga māmiņa

Es nezināju, ka esmu stāvoklī. Jauna biju, pirmā grūtniecība… Mamma pamanīja, ka vēders ir lielāks. Uztaisīju testu – divas strīpiņas. Aizgājām pie ginekologa. Tur pateica, ka esmu jau piektajā mēnesī.

Bērna tēvs tobrīd jau atradās Cēsu pāraudzināšanas iestādē nepilngadīgajiem. Viņam, tāpat kā Samantai, tolaik bija tikai 16.  Katrs vienojās meitai iedot savu vārdu – Samanta Zani, viņš – Elizabeti. Tā tagad arī ir abu vienīgā saikne. Lai arī palikusi viena, kļūšanu par māti pusaudze uztvēra mierīgi, ne mirkli nešauboties, ka pati vēlas bērnu audzināt.

Foto

Cerību māja

Vēl būdama stāvoklī, Samanta atbrauca izstaigāt “Cerību māju” – sociālā atbalsta centru krīzē nonākušajām māmiņām, lai saprastu, vai vēlas šeit dzīvot. Atceļā tālu netika. Sākās dzemdības, un mazā mēnesi pirms laika ieradās pasaulē. Jau nākamajā nedēļā abas pārvācās šurp.

Eva Viļķina
Biedrības “Cerību spārni” vadītāja

Ja viņa atgrieztos bērnu namā, bērns nedrīkstētu palikt ar viņu – mazuli ieliktu zīdaiņu namā. Šeit viņai tomēr ir iespēja būt kopā ar bērnu. Turklāt mēs arī rūpējamies par mātes labsajūtu un cenšamies viņu stiprināt pēc smagās bērnības pieredzes. Kad sākām strādāt, viņa bija kā ezītis. Nevienu nelaida sev klāt. Tagad jau ir sākusi smaidīt.

Par spīti visam, Samanta joprojām cenšas uzturēt kontaktu ar savu mammu, taču viņa tā arī ne reizi nav atbraukusi apskatīties uz mazmeitu. Tikko nosvinēti deviņi mēneši.

Mammas paraugs pusaudzei tagad ir centra vadītāja Eva, kuru meitene lutina ar garšīgām pankūkām. Trīs reizes nedēļā brauc uz skolu, kur cenšas apgūt astotās un devītās klases vielu. Strādā ar psihoterapeiti un mācās nostāties uz savām kājām. Līdz janvārim, kad viņai apritēs 18, par meitenes uzturēšanos centrā Liepājas pašvaldība apņēmusies samaksāt.

Kāpēc jāmaksā?

“Cerību māja” tiešām varētu būt pēdējā cerība daudzām krīzē nonākušām mammām. Vietas ir astoņas, bet mammu šobrīd tikai trīs. Viss atduras pret naudu. Daudzas pašvaldības, sociālie dienesti un bāriņtiesas nesaprot, kāpēc maksāt, ja gadījumos, kad mamma netiek galā, var vienkārši izņemt bērnu no ģimenes – “problēma atrisināta”.

Uzturēšanās centrā nav lēta. Pārtika, apkure un, galvenais, speciālistu algas – tas viss mammai ar bērnu dienā vidēji izmaksā 20 eiro. Ja sociālais dienests nolemj, ka pakalpojums ir par dārgu, iemet mammu atpakaļ vecajā vidē. Bieži tam seko bērna izņemšana no ģimenes, un loks atkal atkārtojas.

Lai palīdzētu mammām, par kurām sociālie dienesti nevar vai negrib samaksāt, Cerību māja lūdz atbalstu uzņēmējiem un ziedotājiem:

Biedrība ”CERĪBU SPĀRNI”
Reģ. Nr. 40008078885
Konts: LV69UNLA0050024029419