Aizkujas ligzdā mazo ērgļu mātīte Rasa izdējusi otro olu

0 Komentāru
Aizkujas ligzdā mazo ērgļu mātīte Rasa izdējusi otro olu

Brīvdienās, 1. maija vakarā, mazo ērgļu mātīte Rasa Aizkujas ligzdā izdējusi otro olu, informē “Latvijas Valsts meži” (LVM).

Lai arī lidot spēju sasniedz tikai viens jaunais ērglis, mazie ērgļi parasti dēj divas olas. Otrā ola ir drošībai, ja gadījumā pirmā iet bojā. Abi jaunie ērgļi izdzīvo tikai ļoti retos gadījumos.

Tikpat priecīgs notikums dažas dienas iepriekš piedzīvots arī mazo ērgļu Lielās salas ligzdā, kur 29. aprīļa pēcpusdienā, plkst. 16.50, mātīte izdēja pirmo olu. LVM tiešsaistes kamerās šogad ir vērojamas divas mazo ērgļu ligzdas, kurās pašreiz tiek perētas olas.

Mazie ērgļi no ziemošanas vietām Āfrikā ierodas ligzdošanas rajonos aprīlī. “Latvijas Valsts mežu” veiktais mazo ērgļu monitorings sešus parauglaukumos dažādos Latvijas reģionos liecina, ka ērgļu lielākā daļa ir jau atlidojuši. Kaut arī laiks ir vēss, ērgļi riesto, pārojas un būvē ligzdas. Arī divās no trim LVM videonovērošanas ligzdām rosās mazie ērgļi.

Lielās salas ligzdošanas rajonā pirmais ērglis ieradās 7. aprīlī, 11. aprīlī ieradās otrs pāra ērglis. Tūlīt bija dzirdama pārošanās, un abi ērgļi uzsāka abu, netālu esošu, ligzdu papildināšanu ar svaigiem egļu zariem.

Savukārt pērn tiešraidē novērotajā Aizkujas rajonā abi ērgļi ieradās 12. aprīlī un sāka apdzīvot netālu esošo ligzdu bērzā, kurā iepriekšējā gadā sekmīgi ligzdoja peļu klijāni.

Dažkārt tēviņš atnes uz ligzdu mātītei kādu vardi, izrādot uzmanību un apliecinot, ka barība būs pietiekamā daudzumā ligzdošanas uzsākšanai. Kā liecina LVM un Latvijas Universitātes kopīgais pētījums, kurā LVM analizējuši uz mazo ērgļu video novērošanas ligzdām atnestos barības objektus, galvenais barības piegādātājs ir tēviņš, un pavasarī nozīmīgākais barības dzīvnieks ir vardes.

Sekot līdzi notikumiem sešās ligzdās iespējams, vērojot tiešraides video šeit.

0 Komentāru