Aizdomas par sērgu “Druvas Unguros” radušās, strauji palielinoties sivēnu mirstībai

1 komentārs

Atklāts Latvijā lielākais Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām. Cietis uzņēmums “Druvas Unguri” Saldus novadā ar teju 16 000 lielu cūku ganāmpulku. Tā ir viena no lielākajām Latvijas cūkkopības saimniecībām Latvijā un patlaban tur darbs apturēts.

Aizdomas par sērgu “Druvas Unguros” radās, strauji palielinoties sivēnu mirstībai. Turp devās PVD inspektori un ceturtdien, 2. augustā, laboratorisko izmeklējumu atbildes vēstīja ļaunāko – diemžēl, šajos dzīvniekos ir Āfrikas cūku mēra vīruss.

PVD direktors Māris Balodis norāda: “Protams, visas cūkas ir jālikvidē, jo ilūziju, ka vietā, kur nonācis Āfrikas cūku mēris, kāds varētu nesaslimt, nav.”

Cūku ganāmpulks gan te milzīgs – teju 16 000 dzīvnieku. Un cūkas likvidējot var paiet ne tikai šī, bet vēl nākamā nedēļa.

Lai varētu sākt strādāt, vajadzīga nauda. Šā iemesla dēļ rīt tiek sasaukta valdības ārkārtas sēde, kurā tiks lemts par nepieciešamo papildu finansējumu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Dzīvnieku nogalināšanai turpat uz vietas fermā un pēc tam cūku līķu aizvešanai un sadedzināšanai uz Limbažiem – nepieciešami teju 400 000 eiro. Piektdien arī Saldus novada pašvaldībā notiks ārkārtas civilās aizsardzības komisijas sēde.

Māris Zusts
Saldus novada domes priekšsēdētājs

Tas ir traģiski, protams. Jo uzņēmējs mums ir ļoti nozīmīgs novadam. Ir vairāk nekā 100 darba vietas. Līdz ar to tas ir ļoti nepatīkami, ka tas līdz mums un tieši pie mums ir noticis. Ir izsludināta karantīnas zona ar visiem ierobežojumiem. Valsts policija nodrošina, lai nekas netiktu ievests un izvests, lai personas nebūtu liekas un kustība.

Iemesli, kas varēja izraisīt slimības uzliesmojumu, tiks skaidroti izmeklēšanā.

Balodis skaidro: “Ir grūti runāt par versijām, katrā ziņā uzņēmums ir labs, šādos uzņēmumos mēs katru gadu veicam auditu, arī audita rezultāti, kas attiecas uz biodrošību, bija labi, tā kā grūti pateikt. Arī uzņēmumam nav versiju, kā vīruss varēja fermā nonākt. Sāksim ar akūtām lietām – šīs slimības likvidāciju, dzīvnieku likvidāciju un tad veiksim epidemioloģisko izmeklēšanu.”

Šis Latvijā ir šogad jau astotais Āfrikas cūku mēra uzliesmojums mājas cūkām. Visi iepriekšējie konstatēti nelielās piemājas saimniecībās.

1 komentārs