127 komentāri

Emigrācijas tautiešu uz Latviju atsūtītās naudas dēļ var iekulties nepatikšanas ar Valsts Ieņēmumu dienestu (VID). VID var uzlikt pamatīgu naudas sodu, ja emigrantu radinieki neiesniedz ienākumu deklarācijas un var nākties maksāt arī iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tas viss satraucis emigrantus.

Emigrācijā strādājošie tautieši radiniekiem un draugiem Latvijā šogad pārskaitījuši vairāk nekā pusmiljardu eiro. Datus par novembri un decembri Latvijas banka vēl precizē, bet līdz oktobrim tie jau ir 492 miljoni eiro. Banku analītiķi uzsver – lai arī emigrantu atsūtītā nauda būtiski nesilda ekonomiku, tomēr mazina spriedzi reģionos un spiedienu uz sociālajiem dienestiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Agnese Buceniece, “Swedbank” ekonomiste:
Ģimenēm, kurām ienākumi ir ļoti zemi, kas varbūt ir nabadzības riskam pakļautās ģimenes, un, ja viņiem ir kāds cilvēks, kas strādā ārzemēs un var kaut kādu naudiņu sūtīt, protams, ka tas ir atspaids, un tas palīdz.

Valsts Ieņēmumu dienests gan brīdina – emigrantu atsūtītās naudas dēļ saņēmējiem Latvijā var sanākt nepatikšanas un pat naudas sodi. Ja no tuviniekiem saņemti vairāk kā 4000 eiro, šī nauda ir jādeklarē.

Jana Uzare, VID galvenā nodokļu inspektore
1:26-1:41 Ja ir saņemts ienākums, kas pārsniedz 4 tūkstošus eiro, Latvijas rezidentiem tā ir summa, kas jādeklarē gada ienākumu deklarācijā. Līdz ar to saņemtais dāvinājums no radinieka, kas pārsniedz šo summu, ir jādeklarē.

Taču, ja emigrants sūta naudu personai, kas nav radinieks, tad saņēmējam ir ne tikai obligāti jāpilda gada deklarācija, bet arī 23% jāatdod valstij.

Jana Uzare, VID galvenā nodokļu inspektore
Ja ienākums ir gūts un ir apliekams ar iedzīvotāju ienākumu nodokli, un tas nav no radinieka, personai gada ienākumu deklarācijā ir jāsamaksā nodoklis. Tātad šī summa ir jādeklarē un jāsamaksā.

Ar iedzīvotāju ienākumu nodokli apliekama summa, kas gada laikā pārsniedz 1425 eiro. Varētu šķist, ka nodokļa piemērošana emigrantu sūtītajai naudai ir maz gadījumos, jo lielālākoties naudu saņem radinieki. Tomēr emigrantu konsultāciju birojā Lielbritānijā norāda – ļoti daudzi kā naudas starpniekus izmanto draugus un paziņas Latvijā, un tagad viņiem var sanākt nepatikšanas ar VID.

Laima Brencs, tulkošanas un konsultācijas pakalpojumu biroja vadītāja Anglijā
Reizēm pat ar brāļiem vai māsīcām nav tik labas attiecības vairs vai arī brālis, māsīca ir šeit, un nav kam aizsūtīt slimajai vecmāmiņai. Un tad draudzene vai labākā kaimiņiene ir vienīgais kontakts, kam iedot šo naudu, kas varētu aiznest manai omītei par iztiku. Tas ir diezgan sāpīgi redzēt, ka cilvēkam ir jāmaksā nodoklis vēl par to.

Ir vēl daudzi citi iemesli, kāpēc naudu saviem Latvijā palikušajiem radiniekiem sūta caur personām ārpus ģimenes loka, piemēram, parādu piedzinēju bloķētie bankas konti.

Laima Brencs, tulkošanas un konsultācijas pakalpojumu biroja vadītāja Anglijā:
Cilvēki ir ļoti sašutuši, ka viņiem vispārībā būs jāmaksā šis nodoklis. Cilvēki jūtas, ka viņiem būs liegts palīdzēt saviem vecākiem Latvijā, jo saprot, ka būs jāmaksā nodoklis. Ja nav vēl nodotā deklarācija – tad vēl soda nauda. Ļoti daudzi par to nezina, ļoti liels procents par to cietīs ilgi pēc tam.

Sašutumu par to pauž arī šodien lidostā Rīga no Londonas atlidojušie emigranti.

Darja, emigrante Anglijā:
Nekaunība! Mēs strādājam ļoti smagi ārzemēs, lai varētu uzturēt ģimenes tur un šeit.

Anna, emigrante Anglijā:
Es nomaksāju nodokļus jau tur, un naudu uz šejieni sūtu ne jau kā darba algu kādam, bet kā palīdzību radiniekiem un draugiem. Par to tur būtu jāmaksā dubultais nodoklis?

Valsts ieņēmumu dienests aicina emigrantu naudu saņēmējus Latvijā rūpīgi saskaitīt šī gada kopsummu un pēc likumā pārsniegtās – iesniegt gada ienākumu deklarāciju laikā no 1.marta līdz 1.jūnijam. Ja to nedeklarēs, VID var uzlikt naudas sodu no 70 līdz 430 euro.

Saņem notifkācijas par jaunākajām ziņām! Izvēlies ziņas, izklaide vai abus!
Kas ir notifikācijas?

TOP komentāri

 • Aldis Galvans
  +33 +33 0

  Aldis Galvans

  Viss tiek darits lai vel vairak cilveku izbrauktu no Latvijas..........
 • Fuf
  +32 +32 0

  Fuf

  Kaut viņi AIZRĪTOS ar to naudu!!!!
  Drīz nebūs jāmaksā nodokļi, jo neviens nesūtīs uz šejieni naudu, vienkāršāk būs savējos pàrvest pie sevīm uz ārzemēm!!!
  NOLĀDĒTĀ VALDĪBA!!!!
 • Elīna
  +29 +29 0

  Elīna

  Genocīds pret savu tautu. Ko vainos pēc gadiem desmit tautas pazušanā? Krievus vairs nevarēs. Jābrauc prom no šis valsts, te mēs neesam vajadzīgi.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu 3

Tetovējumam ne vienmēr jābūt ar dziļu jēgu – pietiek ar to, ka tas labi izskatās uz ādas – , tomēr visai bieži tetovējumi ir cieši saistīti ar mīlestību – kur nu vēl labāku veidu, kā padarīt to mūžīgu un vienmēr paturēt pie sevis! Tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Kaija neatbalsta tikai vienam otra vārda iemūžināšanu uz ādas – kāpēc gan, ja viens tetovējums var izteikt pat tūkstošiem vārdu.

Lasi vēl