“Aiz šiem vārtiem vaid zeme” – sarakstīta grāmata par Salaspils “nāves nometni”

Komentāri
“Aiz šiem vārtiem vaid zeme” – sarakstīta grāmata par Salaspils “nāves nometni”
LETA

Vēsturnieki Kārlis Kangers, Uldis Neiburgs un Rudīte Vīksne sarakstījuši grāmatu “Aiz šiem vārtiem vaid zeme. Salaspils nometne 1941–1944”. Tajā apkopoti dokumenti, atmiņas un fotomateriāli par laiku, kad pastāvēja šī nometne.

No Otrā pasaules kara beigām līdz pat mūsdienām par Salaspils nometni atklātībā pausti dažādi un pretrunīgi viedokļi. Tikai pēdējos gados top pētījumi, kas, pamatojoties uz objektīviem avotiem, skaidro Salaspils nometnes vēsturi. Starptautiski pazīstamo vēsturnieku Kārļa Kangera, Ulda Neiburga un Rudītes Vīksnes monogrāfija apraksta Salaspils nometnes izveidošanu, pārvaldi, ieslodzītos, kā arī tās likvidēšanu.Tajā apkopoti apjomīgi vēstures avoti – dokumenti, atmiņas, kā arī fotomateriāli.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Foto – tā tagad izskatās Salaspils “nāves nometnē”:

Jau vēstījām – Latvijas un ārvalstu vēsturnieki aizsākuši nopietnu diskusiju par bēdīgi slaveno Salaspils koncentrācijas nometni. Revidējot dokumentus un liecības, atklājies, ka padomju laikā minētie skaitļi par nometnē nogalināto cilvēku skaitu ir dramatiski pārspīlēti un kalpojuši kā propagandas līdzeklis Latvijas nomelnošanai.

Iepriekš jau diskutēts par mītiem un puspatiesībām, kas saistītas ar baisi leģendāro Salaspils koncentrācijas nometni, kur nacistu okupācijas laikā bojā gājuši tūkstošiem cilvēku. Cik tieši – tas ir galvenais strīdus ābols. Padomju gados skaitļi krietni piepušķoti.

Vēsturnieki uzskata, ka bojāgājušo skaits mērāms ap trim tūkstošiem. Daudzi miruši no slimībām un vārguma, spīdzināti vai nošauti par bēgšanas mēģinājumu un plānošanu. Vairāki simti mazu bērnu, atvesti no Baltkrievijas, miruši bada nāvē. Starp bojāgājušajiem visdažādāko tautību pārstāvji, tostarp arī latvieši.

Krievvalodīgajā vidē bieži vien, lai gan noziegumi ir baisi un necilvēcīgi, Salaspils nāves nometni dažkārt pielīdzina teju vai Aušvicai, kas, vēsturnieku ieskatā, ir absolūti nesalīdzināmi.

Lasi vēl