Aicina ziedot Latvijā pirmās mātes piena bankas izveidei

38 komentāri

Latvijā top īpaša banka pašiem mazākajiem – mātes piena banka, kas īpaši nepieciešama priekšlaikus dzimušiem mazuļiem, un Bērnu slimnīcas fonds uzsācis ziedojumu kampaņu tās izveidei Latvijā, vēsta TV3 Ziņas.

Šādas bankas jau sen izveidotas visās Eiropas Savienības valstīs, izņemot Latviju. Bērnu slimnīcas fonds uzsācis ziedojumu kampaņu un cer jau drīzumā šādu mātes piena banku izveidot arī pie mums. Gadā tā varētu palīdzēt ap 150 priekšlaikus dzimušiem bērniem.

Inga Hofmane ir dvīņu mamma. Abi puikas pirms sešiem gadiem piedzima jau 33. nedēļā. Pārdzīvojumam, ka bērni pasaulē nākuši priekšlaikus, ātri vien sekojis nākamais – piena trūkums.

Priekšlaicīgi dzimušo dvīņu mamma Inga Hofmane

“Tiešām bija tā, ka es vācu mazajā špricītē pa miligramiem to pienu, un puikas bija divi, abiem vajadzēja pienu, bet tas, protams, bija par maz. Un tas ir ārkārtīgs pārdzīvojums, jo bērni ir piedzimuši priekšlaikus, viņu pat nav klāt, piens neveidojas, jo ir tas stresa faktors klāt.”

Šādos gadījumos visur Eiropā palīgā mammām un zīdaiņiem nāk mātes piena bankas, kur ar krūti barojošās māmiņas var ziedot savu pienu tām, kurām piena nepietiek.

“Posmā, kad viņi piedzimts priekšlaikus, patiesībā viņiem ir vajadzīgs tikai siltums, mātes klātbūtne un piens. Un, ja šā piena nav, mātes piena bankai, arī manā gadījumā būtu bijusi ļoti liela nozīme. Jo mammai jau tajā brīdī nekas daudz nav vajadzīgs, tikai atbalsts un apziņa, ka tam mazajam priekšlaikus dzimušajam bērniņam tiek dots tas labākais, kas ir,” norāda sieviete.

Taču Latvija patlaban ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur šādas bankas nav. Lai to izveidotu, nepieciešamas dažādas iekārtas – pasterizētājs, saldētavas, laboratorijas iekārtas piena analizēšanai, aukstumsomas tā transportēšanai, dažādi trauki piena uzglabāšanai. Kopējās izmaksas –  150 000 eiro.

“Piena banka nodarbojas ar donoru uzrunāšanu, māmiņas, kuras pašas baro savus bērnus un paliek piens pāri, viņas varētu šo pienu ziedot piena bankai. Un piena banka pēc tam savāc šo pienu, apstrādā atbilstoši visiem drošības standartiem un pēc tam izdala tiem mazuļiem, kas tas visvairāk nepieciešams,” skaidro Bērnu slimnīcas jaundzimušo bērnu ārste Dace Sniedze.

Un vajadzība gana plaša – ik gadu priekšlaikus piedzimst ap 150 zīdaiņu, kuru svars ir zem pusotra kilograma, un tieši šiem bērniem mātes piens ir visvairāk nepieciešams.

Bērnu slimnīcas jaundzimušo bērnu ārste Dace Sniedze

“Viņi ir paši trauslākie, viņiem mammas piens ir pats nepieciešamākais, pats dziedinošākais. Nekas nevar aizstāt mammas pienu. Tur ir dažādas imūnvielas, kas palīdz nobriest zarnu traktam. Un ir pētījumi, kas rāda, ka tieši mātes piens aizsargā šos priekšlaikus dzimušos bērniņus no smaga zarnu iekaisuma.”

Taču patlaban Veselības ministrija gatava segt vien piena bankas uzturēšanas izmaksas – tie ir aptuveni 80 000 eiro gadā. Pārējos līdzekļus piena bankas izveidei Bērnu slimnīca fonds cer savākt ziedojuma kampaņā ”Katra lāsīte palīdz augt!”.

Kampaņai ziedot iespējams Bērnu slimnīcas fonda mājaslapā, kā arī lielveikalu ziedojumu kastītēs. Un, ja viss izdosies, šādu banku plānots atvērt jau rudenī.

38 komentāri