Aicina vecākus ar bērniem pārrunāt elektrodrošību; pērn brīvlaikā no šādas traumas mira jaunietis

0 Komentāru

Lai neatkārtotos pērnās vasaras skolēnu brīvlaika sliktā statistika, kad elektrotraumas guva desmit bērnu un viens mira, “Sadales tīkls” aicina bērnu vecākus ar atvasēm izrunāt elektrodrošības noteikumus, vēsta TV3 Ziņas.

Elektrodrošības speciālisti pauž satraukumu, ka vasaras brīvlaikā bērni mēdz kāpt gaisvadu līniju balstos, lai uzņemtu foto un video. Tas ir solis pretī nāvei. Tāpat kā centieni atmūķēt transformatoru, apakšstaciju durvis. Vecāki ir aicināti bērniem skaidrot, ka nedrīkst arī kāpt uz elektrības skapjiem, pie tiem spēlēties, jo ietaises var aizdegties.

AS “Sadales tīkla” Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats

“Īpaši uzmanīgiem ir jābūt, laižot gaisa pūķus un dronus. Iepinoties vados, tie ir izveidoti no strāvvadošiem elementiem, un var gadīties, ka tie pārtrūkst un jūs esat bīstamajā zonā, un principā sekas ir letālas.”

Bērni aicināti nemakšķerēt zivis ūdenstilpēs, virs kurām ir gaisvadu līnijas. Ja tai pieskaras ar makšķerauklu un kātu, gūst elektrotraumu. Speciālisti aicina nekādā gadījumā neuzlādēt elektroierīces blakus āra baseiniem. Nedrīkst arī iet vannā, lietojot pie elektrības pieslēgtas viedierīces.

Virkne nosacījumu par elektrodrošību iekštelpās. Joprojām ir traumas ar rozetēs ieliktiem priekšmetiem, piemēram, šķērēm, adatām. Taču izplatītākā problēma – bojātas elektroierīces un vadi, kurus nedrīkst censties pašrocīgi labot, piemēram, ar izolācijas lenti. Šīs lietas ir jāmet ārā.

AS “Sadales tīkla” Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats

“Nekādā gadījumā mēs nedrīkstam elektroierīci atvienot no kontaktligzdas, raujot aiz vada. Tāpat piesardzīgiem ir jābūt ar viedierīču lādētājiem. Nekādā gadījumā tos nedrīkstētu atstāt iespraustiem rozetē. Beidzam lietot, izņemam no rozetes ārā.”

Gūtās elektrotraumas ir vai nu ļoti smagas, kropļojošas, vai pat laupa dzīvību. “Elektrotraumas ir bīstamas. Sākot no apdegumu tulznām un beidzot ar ādas un audu pārogļošanos. Vienmēr šī pārogļošanās beidzās ar orgānu amputāciju,” zina stāstīt AS “Sadales tīkla” Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs Artūrs Šmats.

Jebkuras elektrotraumas gadījumā ir nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.

“Ja elektrotrauma notiek sadzīvē, mājās, iekštelpās, tad pirmā rīcība, kas ir jādara – nekavējoties ir jāatslēdz elektrības padeve – vai nu bojāto ierīci no kontaktligzdas, vai atvienojot no strāvas kopējo slēdzi,” atgādina AS “Sadales tīkla” Mācību centra elektrozinību mācību vadītājs.

Ja elektrotrauma ir ārā, elektrolīniju tuvumā, vai redzat, ka kāds guļ uz zemes pie elektroietaises, nekādā gadījumā nedrīkst pašam doties palīgā un nedrīkst atrasties tuvāk par astoņiem metriem. Ir jābrīdina arī citi netuvoties vietai, bet ir jāzvana glābšanas dienestam 112 un “Sadales tīklam” pa numuru 8404.

0 Komentāru