Aicina samazināt cenas privātajos bērnudārzos. Kā plānots situāciju risināt?

Pievienot komentāru
Aicina samazināt cenas privātajos bērnudārzos. Kā plānots situāciju risināt?
EPA/LETA

Aicina samazināt cenas privātajos bērnudārzos. Reaģējot uz vecāku neapmierinātību ar pieaugošiem maksājumiem par privātajiem bērnudārziem, Rīgas dome norāda, ka maksas daudzviet esot neadekvāti augstas un vecākiem būtu pašiem jāmudina dārziņi tās samazināt. Tikmēr Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija pieļauj, ka finansiālu atspaidu vecākiem varētu nest izmaiņas pašvaldību līdzfinansējuma aprēķinu kārtībā.

Reaģējot uz tiesībsarga kritiku par nespēju nodrošināt pašvaldībai ar likumu uzliekto pienākumu nodrošināt visiem bērniem vietu pirmsskolas izglītības iestādē, Rīgas dome neapmierinātajiem vecākiem iesaka turpināt gaidīt rindu pašvaldības dārziņā vai arī izvērtēt, cik adekvāta ir izvēlētās privātās izglītības iestādes noteiktā maksa par pakalpojumu un iespējams kolektīvi rosināt to pārskatīt.

“Arī tajā laikā, kad privātajās izglītības iestādēs bija iespējams saņemt arī šo valsts atbalstu tomēr pakalpojuma maksas krietni pieauga, jo mēs atceramies, ka pirms valsts atbalsta bija ļoti daudz privāto izglītības iestāžu Rīgā, kur pakalpojuma maksas bija noteiktas tikai tik, cik pašvaldība finansēja šo līdzfinansējumu,” norāda RD Izglītības kultūras un sporta departamenta pārstāve Iveta Nagla.

173 eiro un 10 centu – tik lielu summu Rīgas dome finansē bērniem, kas apmeklē privātos bērnudārzus. Tas ir tieši tik, cik galvaspilsēta pati tērē par bērnu uzturēšanu pašvaldības dārziņā. Šī summa aprēķināta, pamatojoties uz MK noteikumu metodiku. Likvidēto valsts dotāciju pašvaldībai neesot pienākums segt.

Video

“Iespējams, tiks grozīta metodika, kādā veidā pašvaldība aprēķina šo līdzfinansējuma daļu. Ja šie te noteikumi būs pieņemti, tad, protams, Rīgas pašvaldība veiks šos pārrēķinus,” teic Nagla.

Arī Pašvaldību savienība skaidro, ka pilnīga vienlīdzība šajā jomā nav iespējama, jo katrai pašvaldībai ir tiesības lemt, vai tā var piešķirt papildu līdzekļus privāto bērnudārzu finansēšanai.

Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks Māris Pūķis norāda: “Pašlaik pašvaldību savienība neko netaisās darīt, tādēļ ka tā ir valdības politiska izvēle, kā organizēt finansējumu, un tā ir katras pašvaldības izvēle, kā uz to reaģēt. Un tur ir jāskatās, kādas ir tās attiecības starp pašiem bērnudārziem, cik viņi ir efektīvi, un pašvaldībām”.

Tikmēr Vides aizsardzības un Reģionālās attīstības ministrija kopā ar iesaistītajām pusēm jau sākusi strādāt pie līdzfinansējuma aprēķina kārtības korekcijām.

VARAM Reģionālās politikas departamenta direktors Raivis Bremšmits stāsta: “Varētu mainīties tas, kā pašvaldība aprēķina izmaksas pa grupām. No piecu gadu vecuma līdz pamatizglītībai ir atsevišķa valsts mērķdotācija no valsts budžeta par pedagogiem, ko saņem gan privātie bērnudārzi], gan arī pašvaldība. Attiecīgi šajos aprēķinos būtu precīzāk jāatspoguļo izmaksas rēķinot vidēji uz bērnu pirmsskolas izglītības iestādē”.

Ministrija arī plāno uzdot privātajiem bērnudārziem norādīt rēķinos pašvaldības un valsts dotētās finansējumu daļas, jo līdz šim daļa dārziņu rēķinos norādījusi tikai maksu par pakalpojumu. Detaļu atspoguļošana varētu likt dārziņiem pārskatīt savu cenu politiku.

“Tas būtu pienākums, dodot vecākam rēķinu, to sadalīt pa detaļām atšifrējot. Tur būtu ne tikai atalgojums, tur būtu arī mācību līdzekļi, telpu uzturēšana pietiekami detalizēti. Mūsu pamatmērķis, protams, ir, lai cena ir objektīva un caurspīdīga,” pauž Bremšmits.

Aprēķinus par jaunās metodikas ietekmi uz līdzfinansējuma apmēru privātajos bērnudārzos ministrija plāno pabeigt septembrī un tad arī iesniegt izskatīšanai Ministru kabinetā. Cik lielu finansiālu atspaidu tas varētu sniegt vecākiem, ministrijā atturējās prognozēt.