Aicina palīdzēt krupjiem šķērsot ceļu

3 komentāri

Latvijā sākusies brūno varžu un krupju migrācija. Abinieki lēnam izlien no savām ziemošanās vietām un dodas nārstot. Lai to īstenotu, krupjiem jāpieveic lieli attālumi un jāšķērso arī ceļi. Tāpēc Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina iedzīvotājus rupučiem palīdzēt.

Slīteres Nacionālajā parkā ceļu malās jau ir uzstādīti mazie sieta žogi. Ejot gar tiem, vardes, krupji un arī tritoni iegāžas īpaši novietotās tvertnēs, ar kuru palīdzību dabas aizstāvji pēc tam tos kolektīvi pārnes pāri brauktuvei. Pagaidām gan trāpās tikai atsevišķi eksemplāri. Bet, tiklīdz kļūs siltāks, sagaidāma varžu un krupju masveida migrācija.

“Viņas tomēr ir aukstasiņu dzīvnieks. Un kaut arī viņas var lēkāt pa sniegu plikas, kādas ir, vai krupīši tur var staigāt pa sniegu, jo viņiem asinīs ir viela, līdzīgi kā antifrīzs, ko mēs lejam mašīnas radiatoros, kas ļauj viņiem nesasalt. Bet viņi ir laikapstākļu oportūnisti,” norāda DAP vecākais eksperts Vilnis Skuja.

Autovadītājus aicina būt uzmanīgiem un abiniekus nenobraukt. Bet, ja ir tāda iespēja, brūnās vardes un krupjus derētu pārnest pāri ceļam. Bet jārīkojas uzmanīgi.

“Vienmēr vajag skatīties, uz kuru pusi tad tām vardēm tās galvas. Nenest viņu atpakaļ, prom no ceļa, bet aiznest tajā virzienā, kur jau viņa tā kā dodas. Tas tāds labs darbs,” skaidro Skuja.

Varžu un krupju populācija Latvijā ir pietiekama. Tomēr tās ir ļoti svarīgs barības ķēdes posms, kas jau tā stipri cieš intensīvas lauksaimniecības dēļ. Tāpēc eksperti aicina nepieļaut bezjēdzīgu rupuču nogalināšanu. Šonedēļ žogi gar ceļiem arī tiks uzlikti Siguldas pusē.

3 komentāri