Aicina nepieļaut e-vēlēšanas ieviešanu Latvijā

3 komentāri

Tiešsaistes vēlēšanas Latvijā ieviest nevajadzētu, – tā uzskata Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija. Šī organizācija, kurā apvienojušies matemātiķi un datorikas speciālisti, akcentē riskus, ko šādas vēlēšanu sistēmas uzlaušana varētu radīt valsts demokrātijai un neatkarībai. Nekas drošāks par tradicionālo vēlēšanu procesu neesot izdomāts.

Organizācija brīdina, ka Saeima ar likumdošanas iniciatīvu par elektronisku balsošanu aizklātu balsojumu pašvaldību referendumos “bruģē ceļu” uz pašvaldību un Saeimas interneta vēlēšanām, tā radot riskus brīvu, aizklātu, drošu un demokrātisku vēlēšanu un referendumu norisei Latvijā. Tas esot tiešs apdraudējums Latvijas kā neatkarīgas valsts pastāvēšanai, īpaši bīstami ir hakeru uzbrukumi.

“Ne velti pasaules programmēšanas sacensībās uzvar Maskavas un Sanktpēterburgas komandas. Tur ir gudri cilvēki, ticiet man! Nebūsim tik vientiesīgi, ka viņi nevarēs to izdarīt,” saka LU Datorikas fakultātes profesors Jānis Bičevskis.

Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija izsūtījusi vēstuli Nacionālās drošības padomei, Satversmes aizsardzības birojam, Valsts drošības dienestam, Saeimas Nacionālās drošības komisijai un citām iestādēm. Vēstulē uzsvērts, ka jau 2012. un 2013. gadā Latvijas atvērto tehnoloģiju asociācija organizēja starptautisku ekspertu diskusiju par elektronisko vēlēšanu drošības riskiem un nonāca pie viennozīmīga noraidoša secinājuma.

LU Matemātikas un informātikas institūta pārstāvis Māris Alberts norāda: “Tiem entuziastiem, kam rādās sapņos skaistas shēmas, jāapzinās viena lieta – kriptogrāfijas lietošana rada vairāk problēmu! Liekās paradoksāli, bet tas izriet no tā, ka kriptogrāfijas algoritmi darbojas reālā vidē, reāla aparatūra, programmatūra!”

Pēc Alberta teiktā, uzticoties datora vai programmatūras autoram, automātiski jārēķinās ar zināmiem riskiem, par piemēru minēts nesenais skandāls ar “Huawei” produkciju ASV.

Asociācijā norāda, ka jau tuvākajos gados bez esošajiem drošības riskiem digitālajā vidē sagaidāmi konstruktīvi draudi interneta drošībai kopumā sakarā ar straujo kvantu datoru tehnoloģiju attīstību, kas varētu uzlauzt pat blokķēžu tehnoloģiju.