Aicina grozīt likumus hosteļu nozares sakārtošanai

0 Komentāru
Aicina grozīt likumus hosteļu nozares sakārtošanai
Foto: Flickr.com / Robert Hunter

Turpinās secinājumu izdarīšana par pagājušās nedēļas traģisko ugunsnelaimi Merķeļa ielas hostelī Rīgas centrā un galvaspilsētas institūcijas rosina sakārtot hosteļu nozari kopumā, kas līdz šim nav ticis izdarīts, vēsta TV3 Ziņas.

Kā TV3 Ziņas jau vēstīja, 28. aprīlī nelikumīgā hostelī Rīgā, Merķeļa ielā, izcēlās ugunsgrēks, no kura evakuēja vairāk nekā 20 cilvēku, bet astoņi cilvēki gāja bojā.

Pēc ugunsnelaimes sākās tāds kā atbildīgo institūciju atbildības riņķa dancis. Iesaistīto daudz, visi it kā jau ilgstoši zinājuši, ka objektā nav viss kārtībā, taču iznākums bija tāds, kāds bija.

Vēlākie reidi hosteļos apliecināja, ka, institūcijām sadarbojoties, kārtību var ieviest, tāpēc 5. maijā, gan Saeimā, gan Rīgas domē spriežot par negadījumu Merķeļa ielā, viedokļi bija kritiski. Neizdarība vai korupcija? Ja varēja pēc tam, kāpēc nevarēja pirms?

Galvaspilsētas atbildīgas institūcijas gan uzsver, ka problēma ir plašāka. Hosteļi bieži ierīkoti dzīvokļos, bet likumos neesot skaidri noteikts, kas ir hostelis. Arī Merķeļa ielā traģēdija faktiski notikusi dzīvojamās telpās, kuras izīrēt nav aizliegts un dienestiem ir sarežģīti šādas vietas slēgt. Iepriekš jau bijuši aicinājumi atrunāt hosteļus likumos, taču šī ierosme palika bez atsaucības.

“Ellē ratā, ja kopš 2015. gada mēs nevaram juridiski definēt, kas ir hostelis, tad kas vispār ir tajās četrās iestādēs un kas vispār esam mēs?” vaicāja Rīgas domes deputāte Ieva Brante (NA/LRA).

“Diemžēl šo jautājumu aktualizēšana prasīja astoņu cilvēku dzīvību. Tur ir tā problēma, bet mums arī Būvniecības likumā visi radikālākie grozījumi ar atbilstošu pilnvaru piešķiršanu būvinspektoriem notika tikai pēc Zolitūdes,” norādīja Rīgas pašvaldības policijas priekšnieka vietnieks Andrejs Aronovs.

Ekonomikas ministrija atvērta priekšlikumiem, taču atzīmē – ja ir vēlme, arī patlaban visu var izdarīt.

“Par to, ka grūti nošķirt hosteli no dzīvokļa… Ja kāds iedomājas, ka mēs varētu katram lietošanas veidam aprakstīt pazīmju kopumu, tad tas nav iespējams. Tieši tāpēc mums būvvaldēs ir augsti kvalificēti speciālisti,” norādīja Ekonomikas ministrija Būvniecības politikas departamenta direktore Olga Feldmane.

Tieši Ekonomikas ministrijas vadībā darba grupa vērtēs hosteļu definīcijas sakārtošanu, kā arī citus iespējumus grozījumus, lai varētu ierobežot vai traucēt ēku nelegālu ekspluatāciju.

Būvvalde var slēgt hosteli, ja tas būtu ierīkots nedzīvojamās telpās vai arī tiktu konstatēta būvniecība, kas apdraud drošumu.

0 Komentāru