Āfrikas cūku mēris atkal piemeklējis mājas cūkas; izkaut nācies 119 dzīvniekus

2 komentāri
Āfrikas cūku mēris atkal piemeklējis mājas cūkas; izkaut nācies 119 dzīvniekus
Foto: F64

Nāvējošais Āfrikas cūku mēris nupat pārņēmis vēl vienu zemnieku saimniecību. Šoreiz Smiltenes pusē esošajos Mazruciņos izkaut nācies 119 dzīvniekus. Iespējams, slimību saimniecībā ienesušas slimas mežacūkas, kuru līķi atrasti netālajā mežā. Pārtikas un veterinārais dienests turklāt brīdina – sērga paplašina savu nāves pļauju uz rietumiem, un mežacūkas to nes aizvien tuvāk Kurzemei.

Vidzemes mežu ieskautā Mazruciņu saimniecība atrodas gleznainā pakalnā Palsas upītes krastos. Cūkas te rukšķēja jau 25 gadus, un, laikam ejot, saimniecība bija izaugusi par vienu no lielākajām cūku fermām Gulbenes novadā. Kaut arī Āfrikas cūku mēris Latvijā plosās jau teju trīs gadus, līdz šim slimība Mazruciņiem bija gājusi secen. Un, laikam ejot, atslāba arī saimnieku modrība savu cūku sargāšanā.

“Es vienmēr visiem cūkkopjiem tagad saku – ar to jārēķinās, ka jūs visi sēžat uz pulvermucas. Jo vismazākā nejaušība var izraisīt sprādzienu. Kā tas ir diemžēl šajā gadījumā noticis,” teic Pārtikas un veterinārā dienesta Austrumvidzemes vadītāja Indra Tomiņa.

Vetārsts ziņojis Pārtikas un veterinārajam dienestam, kas ieradies un paņēmis analīzes. Ar to arī saimniecības liktenis bija izlemts. Tas atklāja cūku mēri. Tepat blakus ir mežs un pēc vietējo teiktā nesen tajā atrastas beigtas mežacūkas. Tādēļ visticamākā versija ir, ka šīs pašas cūkas pirms nāves varētu būt ošņājušās gar Mazruciņu sētu. Un pēc tam jau pietiek ar vienu neuzmanības mirkli, lai visam 120 galvu ganāmpulkam gals būtu klāt.

Kopā nokaut nācies 119 dzīvniekus – gan nobarojamās cūkas, gan sivēnmātes, sivēnus un vienu kuili. To līķi aizvesti uz Daugavpili, kur sadedzināti speciālā aparātā. Tas ir jau otrais cūku mēra gadījums mājas cūkām Gulbenes novadā mēneša laikā un trešais šāds gadījums Latvijā šogad. Ja saimniekiem savus cūkas būtu izdevies nosargāt, iespējams, jau šomēnes Eiropas Komisija būtu atcēlusi Latvijas cūkkopjiem noteiktos gaļas eksporta ierobežojumus. Bet tagad skaidrs, ka ar tiem būs jāsadzīvo vēl vismaz gadu ja ne ilgāk.

Mazruciņu saimniecību tagad izveidota 10 kilometrus plata uzraudzības zona. Pie ceļiem dežurē policisti, kuri pārbauda arī garāmbraucēju bagāžniekus, lai būtu drošība, ka kāds zemnieks nemēģina paslepšus izvest uz tirgu inficētu desu. Tikmēr veterinārā dienesta inspektori apstaigā apkārtnes saimniecības, pārbaudot, vai slimība nav nonākusi arī līdz tām. Spītējot visiem veterināru un mednieku centieniem, no Krievijas un Baltkrievijas ievazātais Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties arvien tālāk uz Latvijas rietumiem.

Galvenais slimības izplatītājs ir mežacūkas, kurām Latvijas plašie meži ir ideāli piemērota mājvieta. Kaut mežacūku populācija pēdējos gados sarukusi uz pusi, tai būtu jābūt vēl trīsreiz mazākai, lai slimība beigtu savu maršu pār Latviju. Jāpiebilst, ka, piemēram, Spānijai savulaik bija nepieciešamas vairākas desmitgades, lai tiktu galā ar šo slimību.

Video

2 komentāri