2 komentāri

Latvijā jau trīs gadus plosās Āfrikas cūku mēris, un joprojām nav izstrādāts mehānisms, kā cīnīties pret šo sērgu.

Vasarā sivēnmātēm ir mazuļi, un mednieku ētikas kodekss nosaka, ka tagad nedrīkst šaut, turklāt mednieki uzskata, ka mežacūku izšaušana problēmu daudz nerisinās.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pirms trīs gadiem Latvijā mita aptuveni 74 000 mežacūku. Tagad to ir trīstik mazāk. Tomēr Āfrikas cūku mēra izplatība nemazinās. Lai pasargātu fermas no tālākas sērgas izplatības, mežacūku populācija būtu jāsamazina vēl. Tomēr slimības galvenie apkarotāji, – Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) nevar ietekmēt medniekus un likt viņiem medīt slimos dzīvniekus.

Māris Balodis
PVD ģenerāldirektors

Ja mēs runājam par mežacūkām, te mums rokas ir mazliet par īsu un šeit ir ļoti cieši jāsadarbojas ar medniekiem un Valsts mežu dienestu

Iepriekš pastāvēja uzskats, ka no šīs sērgas mirstība ir simtprocentīga, tomēr tagad speciālisti secina, ka savvaļas dzīvnieki atšķirībā no mājas cūkām spēj mēri pārslimot un izdzīvot.

Pašlaik meža cūkām ir tāds kā saudzēšanas periods, – mednieku ētikas kodekss nosaka, ka nedrīkst medīt barojošās mežacūkas, jo mazuļi nevar izdzīvot vieni paši. Daļa mednieku šo principu arī ievēro, neraugoties uz to, ka PVD turpina medniekus prēmēt par katru nošauto sivēnmāti. Mednieki uzskata, ka sivēnmāšu izšaušana problēmu nerisinās.

Jānis Baumanis
Latvijas mednieku savienības vadītājs

Mēs nekādā veidā nevaram pasargāt kaut kādu Eiropu vai ko, jo mēris ir Lietuvā, Polijā, Ukrainā, Čehijā. Tā kā viņš sen jau ir aizgājis daudz tālāk, neatkarīgi te no mūsu pūlēm un nevis Latvijas mežacūku dēļ, bet tāpēc, ka cilvēks viņu ir aiznesis tālāk.

Āfrikas cūku mēris Eiropā sācis izplatīties no Krievijas un Baltkrievijas, nostiprinājies Baltijas valstīs un Polijā. Nu sērga pirmo reizi konstatēta Rumānijā un arī Moldovā. Savukārt Čehija sevi cer pasargāt, gar robežu būvējot 45 kilometrus garu elektrisko žogu. Jāatgādina, ka vakcīna pret Āfrikas cūku mēri vēl nav atrasta.

TOP komentāri

  • doremi
    +2 +2 0

    doremi

    AHA ATRADA VAINIGOS -- CUUKU MEERIM ......PALDIES DIEVAM ,KA MEDNIEKI IEVERO LAIKU ,KAD MAZULI IR PIE MAMMAS SAANIEM NEVIS ATSTAJ VINUS PAR BAARENIEM ....PVD ROCIET TAALAAK VIEN :)))))
  • agris

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl