4 komentāri

Latvijas cūkaudzētāji ir satraukti par savu uzņēmumu nākotni. Āfrikas cūku mēra epidēmijas dēļ aizvien vairāk lopkopju apsver atteikšanos no šā biznesa.

Savukārt tas liek nopietni bažīties ne vien par nozares nākotni Latvijā, bet arī var izraisīt gaļas produkcijas cenu pieaugumu veikalu plauktos.

Cūkaudzētāji Latvijā pamazām saskaras ar dažādiem eksporta ierobežojumiem, kas ilgtermiņā varētu nozīmēt grūtus laikus saimniecībām. Kristapa Melbārža saimniecībā ir vairāk nekā 7000 cūku. Apziņa, ka tās kādu dienu pēkšņi būtu jānokauj, neļauj droši skatīties nākotnē.

Kristaps Melbārdis
SIA “PF Vecauces” saimnieks

Katra mazākā kļūda var dārgi maksāt. Tātad tie pamatnoteikumi ir jāievēro, un, ja tos neievēro, tad viena neveiksmīga gadījuma dēļ tu vari pazaudēt visu.

Sērgai turpinoties, ne viens vien saimnieks var piedzīvot bankrotu.

Kristaps Melbārdis
SIA “PF Vecauces” saimnieks

Šobrīd mēs vēl esam tikai pirmajā, tā saucamajā uzraudzības zonā, un tā pašlaik mums vēl dod iespējas dzīvniekus eksportēt ārpus Latvijas. Ja mainīsies uz otro zonu, tas uzreiz mums būs problemātiski, jo šobrīd saimniecība eksportē aptuveni 80% no saražotajiem dzīvniekiem kā mazus sivēnus.

Latvija, līdzīgi kā citas mēra skartās valstis, ir nostādītas situācijā, ka cūkgaļu var ievest, taču eksportēt nebūs iespējams. Tas pie ekstrēmākas situācijas nozīmētu, ka vietējiem ražotājiem jākonkurē ar ārzemniekiem. Importa gaļa nereti arī ir būtiski lētāka. Katra uz ārvalstīm pārdotā cūka palīdz noturēt zemāku cenu pašu tirgū.

Dzintra Lejniece
Latvijas Cūku audzētāju asociācijas pārstāve

Būtībā tas nozīmē, ka traucēta ir brīva un normāla tirdzniecība saimniecībām. Par eksportu uz kaimiņvalstīm var aizmirst. Polija šobrīd ir pateikusi striktu nē no Āfrikas mēra skarto zonu saimniecībām iepirkt cūkas, un tas nozīmē, ka šie tirgi mums būs slēgti.

Sērga var piemeklēt jebkuru cūkaudzētavu, tāpēc Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina lopkopjus strikti ievērot karantīnu. Tieši cilvēki ir tie, kas ievazā slimību kūtīs.

Mēra skartās zonas sadala trīs daļās – riska, inficētā un kritiskā teritorija. Katrai zonai arī tiek piemēroti aizliegumi vai kādi ierobežojumi. Slimības neskarta palikusi vien neliela daļa Kurzemes.

Latvijā sērga plosās kopš 2014. gada. Šogad tās dēļ iznīcinātas 20 000 mājas cūku, tas ir vairāk nekā visos iepriekšējos gados kopā.

TOP komentāri

 • Kaspars Legzdiņš
  +3 +3 0

  Kaspars Legzdiņš

  Tā vien liekas, ka kādam ļoti izdevīgi, lai Latvijā nav pašu audzēta cūkgaļa. Ja iedziļinās, nav grūti atrast, kurš jau berzē rokas no importa spekulācijas.
 • Arnis Vilemsons
  +1 +1 0

  Arnis Vilemsons

  Diversanti iznīdē latvju cūkas,lai būtu spiesti ievest gaļu no ārzemēm
 • Irina Kleina
  +1 +1 0

  Irina Kleina

  Protams gala ienak no francijas un citam valstim savejos visus iznicina vajadzetu vinus turet stalos un sakt piebarot, pec tam atklati pateikt luk iestajies cuku meris iznicinat un neviens pat aci par sim cukam nepamirkskinatu jo tikai visu cilveku smago darbu izposta vini doma ka nepienaks viniem tas gods reiz par saviem nedarbiem atbildet, gan milie pienaks driz vien jus pasi sev kapu rokiet.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl