Advokātus un notārus sodīs par neziņošanu VID par aizdomīgiem darījumiem

Pievienot komentāru
Advokātus un notārus sodīs par neziņošanu VID par aizdomīgiem darījumiem
LETA

Finanšu ministrija uzskata, ka neatkarīgo juristu profesiju pārstāvji – advokāti, notāri, nodokļu konsultanti – sniedz nepietiekamu artavu cīņā ar ēnu ekonomiku. Tāpēc nolemts ieviest lielus sodus par aizdomīgu klientu darījumu laicīgu neatklāšanu Valsts ieņēmuma dienestam un Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas birojam. Juristi par likumprojektu, kas steigā tiek virzīts kopā ar nākamā gada valsts budžeta paketi, sakās esam satriekti.

Ne tikai bankām, bet arī tādiem neatkarīgo juristu profesiju pārstāvjiem kā advokātiem, notāriem, revidentiem, nodokļu konsultantiem un grāmatvežiem ir pienākums ziņot par aizdomīgiem klientu darījumiem. Taču, kā uzskata Finanšu ministrija, palīdzība ēnu ekonomikas izkaušanā bijusi nepietiekama.

Jana Salmiņa, Finanšu ministrijas pārstāve:

Var secināt, ka ziņošana ir daļēja vai nepietiekoša, lai varētu izsekot šos nelegālos darījumus. Mūsuprāt, daudz vairāk informācijas Valsts ieņēmumu dienestam varētu sniegt visas minētās profesijas.

No visiem saņemtajiem ziņojumiem par aizdomīgiem iedzīvotāju darījumiem 98% nāk no bankām. Tikai 2% veido advokātu, notāru un citu brīvo juristu atskaites. Finanšu ministrija nešaubās, ka praksē viņiem ir daudz vairāk informācijas par ēnu ekonomiku.

Jana Salmiņa:

Piemēram, notārs varētu būt ziņotājs, kad ir netipiska cena nekustamā īpašuma darījumam, kas varētu liecināt par izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Vai piemēram, ir klients, kas izmanto advokātu biroja pakalpojumus, un pēkšņi ir ļoti netipisks darījums šim klientam. Šī arī varētu būt kā viena no pazīmēm aizdomīgam darījumam, par ko jāziņo.

Lai situāciju mainītu, no nākamā gada VID ēnu ekonomikas piesedzējiem varēs piemērot bargus naudas sodus – līdz 5000 eiro vai 5% no iepriekšējā pārskata gada apgrozījuma. Advokātu biroja gadījumā tie būtu desmiti tūkstoši eiro. Pēdējie par likumprojektu, kas lielā steiga tiek virzīts kopā ar budžeta paketi, ir šokā. Valsts vēloties uz citiem uzvelt atbildību par cīņu ar ēnu ekonomiku.

Andris Rukmanis, Latvijas Zvērināto advokātu kolēģijas pārstāvis:
Faktiski tādā veidā mēģina piespiest advokātu profesiju izmainīt uz profesiju, kura ir saistīta ar policejisku uzraudzību, nevis ar advokāta palīdzības sniegšanu. Pie advokātiem cilvēki vēršas pēc palīdzības, nevis lai veiktu kādas nelikumīgas darbības!

Arī nodokļu konsultanti prognozē, ka ar šādiem visai drastiskiem sodiem ēnu ekonomiku neizdosies apkarot.

Ainis Dābols, Latvijas Nodokļu konsultantu asociācijas pārstāvis: Jūs nākat pie manis uz konsultāciju aizpildīt iedzīvotāju ienākuma nodokļu deklarāciju. Kas tad man 27 reizes būs jānokopē pase un, ja redzēšu, ka esat man atnesis ne to čeku, man par Jums jāziņo?

Jāpiebilst, ka bankām, kuras līdz šim veidojušas lauvas tiesu ziņojumu par naudas atmazgātājiem, administratīvais sods par neziņošanu VID nav paredzēts.

Foto

Video