Acu ārsti ceļ trauksmi: vecāki savus bērnus pie viedtālruņiem sāk pieradināt jau no zīdaiņu vecuma

9 komentāri
Acu ārsti ceļ trauksmi: vecāki savus bērnus pie viedtālruņiem sāk pieradināt jau no zīdaiņu vecuma
Foto: Pixabay.com

Saudzēt savas un savu tuvinieku acis aicina ārsti, jo šodien ir starptautiskā redzes diena. Gandrīz 300 miljoniem cilvēku pasaulē ir problēmas ar redzi, bet bieži vien tās var pamanīt laikus. Tikmēr acu ārsti visā pasaulē ceļ trauksmi – bērni arvien vairāk laika pavada viedierīcēs un tas nākotnē var būtiski ietekmēt redzi. No cik mēnešu vecuma Latvijas zīdaiņi kļūst par pastāvīgiem viedtālruņa lietotājiem?

Bērnu acu ārstes Andas Balgalves praksē bijuši mazie pacienti, kuri ar viedtālruņi bija iepazinušies visai ātri – septiņos mēnešos. Pēc viņas domām, bērniem līdz 12 gadiem vispār nebūtu jāspēlē un jāskatās viedierīcēs. Tas noteikti var ietekmēt redzi nākotnē. Starp citu, bērnam, kuru vecāki ļāvuši skatīties multfilmas viedtālrunī septiņos mēnešos, trīs gados bija pasliktinājusies redze.

“Kad es jautāju mammai kādēļ, viņa atbild: “Nu kā lai citādi ar viņu tiek galā?” Tas ir traks gadījums, bet nedomāju, ka tas ir vienīgais. Šeit ir ilgstoši tuvums, kas pārslogo acs muskuļus, tas ir potenciālais risks, kad var sāk veidoties tuvredzība. Šī ir pirmā paaudze, kas ar to saskaras šajā brīdī, nebūs tā – šodien skatos, rīt kaut kas notiks, tas ir laika jautājums,” teic bērnu acu ārste Anda Balgalve.

Tikmēr skolās paveras cita aina – teju katram otram bērnam rokās starpbrīdī ir telefons. 12.klases skolnieces Alise, Dženeta un Nikola atzinušas, ka viedtālrunis viņu dzīvē spēlē būtisku lomu.

“Katru starpbrīdi paskatos telefonā. + varbūt kāds kaut ko atsūta “WhatsApp”. Citreiz jūtu, ka sāp acis, bet tas ir reti, ka tā notiek,” saka Alise. “Tas būtībā ir visu laiku – brīvs laiks un lai nosistu to laiku, izmantoju telefonu,” atzīst Nikola.

Bērniem no viedierīcēm veidojas stiprāka atkarība, nekā vecākiem, savu viedokli pauž Rīgas 64.vidusskolas bērnu psiholoģe Daina Žurilo. Pie viņas uz konsultācijām nāk izmisuši vecāki, kuri vairs netiek galā ar šo problēmu. Pat saprotot, ka sēdēt ilgstoši ar viedtālruni rokās var pasliktināt redzi, bērni šos aizliegumus pat ignorē.

“Mūsdienu bērniem ļoti grūti distancēties, viņi ļoti ātri orientējas un jūtas tur labi, viņiem vairs nav piesaiste šai reālajai pasaulei tā kā vajadzētu tai būt. + tā pilnā mērā ir vecāku atbildība, tie iemesli ir vairāki. pirmkārt, ja bērni nesaņem atzinību sev piepildīšanai reālajā dzīvē, tad meklē to virtuālajā, jo tur to daudz vieglāk atrast,” norāda psiholoģe.

Pēc ekspertu domām Latvijā nenāktu par sliktu sods tiem vecākiem, kuri ļauj bērniem līdz 3 gadu vecumam pavadīt laiku viedierīcēs. Piemēram, šāds sods ir kādā Āzijas valstī. Tikmēr acu ārsti iesaka vecākiem kontrolēt viedtālruņa lietošanu un ik pēc 20 minūtēm lūgt bērniem atpūtināt acis, savādāk nākotnē viņiem noteikti veidosies problēmas ar redzi.

TOP komentāri

 • Arnis Banders
 • Evita Evucish
  +1 +1 0

  Evita Evucish

  Vecāki ir atbildīgi par to, ko dara viņu bērni un punkts. Nekādas atrunas, tikai un vienīgi vecāks ir tas, kurš bērnus pieradina pie viedierīcēm.?
 • s
  +1 +1 0

  s

  Mājās, lai atkratītos no viena bērna, kas prasa uzmanību, iedod viedierici, pēc dažiem gadiem sūdzas par skolotāju, kuram 40 minūtēs jātiek galā ar 30 tādiem vienīgajiem un vēl jāpaspēj interesanti,aizraujoši iemācīt kaut ko.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl