97% gadījumu slimnīcās nonāk pret Covid-19 nevakcinēti pacienti

36 komentāri

97% procentos gadījumu slimnīcās nonāk Covid-19 pacienti, kuri nav vakcinēti – tā TV3 Ziņām stāsta Slimību profilakses kontroles centrā (SPKC) un valsts lielākajās slimnīcās. Vienlaikus raugoties uz straujo lipīgā delta paveida izplatību un gauso vakcināciju, mediķi bažījas, ka tuvākajās nedēļās infekcijas izplatības līkne strauji ies uz augšu.

Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā patlaban ārstējas lielākā daļa Covid-19 pacientu – 31. Tie ir gan gados jauni, gan veci cilvēki. Teju visi šie pacienti nav vakcinēti pret Covid-19.

Reti, bet ir bijuši gadījumi, kad slimnīcās nogādāti cilvēki, kuri inficējušies, nenoslēdzot vakcinācijas kursu. Proti, pacients ir inficējies īsi pēc pirmās devas saņemšanas, vai ticis vakcinēts jau slimības inkubācijas periodā. Latvijas lielākajā slimnīcā līdz šim brīdim bijis tikai viens pacients, kurš, būdams pilnībā vakcinēts, inficējies ar Covid-19.

”Mūsu stacionārā ir bijis viens pacients, kurš ir saņēmis abas vakcīnas devas, bet jāsaka, ka viņš tika stacionēts citu iemeslu dēļ, un pirms stacionēšanas bija Covid-19 simptomātika, bet vieglā formā, un tas arī ir mērķis, kāpēc ir jāpotējas. Neviena vakcīna nepasargā 100%, bet vakcīna pasargā mūs no smagām slimības formām,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Bīstamo infekciju nodaļas vadītāja Monta Madelāne.

Vienlaikus gan mediķi akcentē, lai gan saslimstības rādītāji un stacionēto cilvēku skaits šobrīd ir zems, Covid-19 nekur nav pazudis. Raugoties uz citu valstu pieredzi, arī mums ir jārēķinās, ka zemā vakcinācijas aptvere rezultēsies ar to, ka jau pavisam drīz īpaši lipīgās delta infekcijas izplatība atkal strauji palielināsies.

Arī Slimību profilakses un kontroles centrā saka, – 97% gadījumu slimnīcās nonāk nevakcinētie pacienti, kuriem slimība norit arī ļoti smagā formā.

”Stacionārā palīdzībā aiziet tie pacienti, kuriem ir vajadzīga augstāka līmeņa palīdzība – šie gadījumi ir smagāki. Jebkurā gadījumā tie, kas vēl šobrīd nav vakcinējušies vai kam nav vēl uzsākts vakcinācijas process, ir jāpadomā par šo momentu; ir jāizvēlas vakcinācija, jo mēs redzam arī citu valstu rādītājos, kur vakcinācijas procents ir augstāks, un mēs redzam – šie saslimstības rādītāji ceļas, bet mirstības līkne nav ar tik augošu tendenci,” skaidro SPKC Komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Arāja.

Latvijā, tāpat kā mums kaimiņos Lietuvā, Igaunijā un citviet Eiropā, vērojams Covid-19 izplatības pieaugums. 80% jaunatklāto gadījumu ir īpaši lipīgais delta paveids, turklāt gandrīz 30% gadījumu ir ievesti no ārvalstīm.

Eksperti aicina cilvēkus izvērtēt, vai ir nepieciešams doties maznozīmīgos ceļojumos, un iesaka izvērtēt situāciju vēlamajā galamērķī. Šobrīd rekomendēts nebraukt uz Kipru, Nīderlandi, Spāniju, Portugāli, arī Grieķiju, Beļģiju, Franciju un citām augsta riska valstīm.
36 komentāri