80 gadus veca omīte atceras, kā dzīve kūsāja tagad izmirušajā un drūmajā ciematā

0 Komentāru
80 gadus veca omīte atceras, kā dzīve kūsāja tagad izmirušajā un drūmajā ciematā

Jaunie aizbrauc, vecie nomirst – Latgales lauki un ciemi kļūst arvien tukšāki. Pavisam nesen no valsts adrešu reģistra svītroti vēl pieci ciemi pierobežā esošajā Malnavas pagastā.

“Visi ir miruši…, šeit kādreiz bija ļoti daudz cilvēku. Man tagad ir 80 gadu. Šeit daudzi nav palikuši,” stāsta Malnavas pagastā dzīvojoša pensionāre.

Skaties foto:

Sirmā ome no Rogaižu ciema stāsta, ka viņas dzimtajā pusē nekad nav bijis tāds klusums. Iedzīvotāju skaits ir sarucis pamatīgi. Visu mūžu ome nodzīvojusi Ludzas novada Pildas pagastā, bet tagad ir palikuši tikai četri pensionāri. Nav vairs ne tuvo kaimiņu, pie kā ciemos iet, ne veikalu – vien divas reizes nedēļā atbrauc autoveikals.

Vēl pirms trim gadiem Ludzas novada Pildas pagastā bija apdzīvoti vairāk nekā 50 ciemi un iedzīvotāju skaits sasniedza 800. Šodien to skaits ir sarucis teju par pusi. Skatoties kartē un saskaitot, cik ciemu ir izsvītroti no valsts adrešu reģistra, var vērot šādu ainu – 16 ciemi izsvītroti un vairs kartē nav atrodami.

Atgriezt vecos laikus un gaidīt, kad te atkal būs rosība, vairs nevar.

Pierobežā Kārsavas novads, sākot no 21. gadsimta, kopumā valsts adrešu reģistrā ir zaudējis 45 ciemus. Vēl daži tikai ir apdzīvoti vasarā. Kā norāda Kārsavas novada priekšsēdētāja, vēl nesen no reģistra tika svītroti pieci ciemi Malnavas pagastā.

Ināra Silicka, Kārsavas novada priekšsēdētāja:
Es domāju, ir jāatceras Ulmaņa laiki, kad pierobežā bija ciemati, skolas. Līdz ar to robeža bija stiprāka. Vai padomju laikos skolotājiem, kas gāja uz laukiem strādāt, bija malka par velti vai elektrība. Taču, ja valsts politika ir koncentrēta ap Rīgu, šāda statistika bija un būs.

Ir skaidrs, ka katra pierobežas pašvaldība cenšas noturēt palikušos iedzīvotājus, taču Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) dati liecina, ka ciema statusam neatbilst vismaz 3000 ciemu valstī, jo tajos neviens nedzīvo vai iedzīvotāju ir ļoti maz, un nav nekādas infrastruktūras.

Video!

0 Komentāru