80 gadus pēc nodegšanas Rīgas Svētā Pētera baznīcas tornis aicina uz izstādi

0 Komentāru

Rīgas ainava, kādu to pazīstam gadsimtiem ilgi un ar ko esam pat iegājuši Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO) pasaules mantojuma vietu sarakstā, nebūt tā nav izskatījusies vienmēr – pēc Otrā pasaules kara galvaspilsētas debesīs pietrūka vienas no trim – Svētās Pētera baznīcas – smailes, kamdēļ šīs ēkas kultūras mantojumam par godu atklāta digitālā izstāde, vēsta TV3 Ziņas.

Vecrīgas ainava ar augstajām smailēm tāda nebūt nav bijusi vienmēr – pirms 80 gadiem nodega Pēterbaznīcas tornis. Vēsturi aicina iepazīt digitālā izstādē.

Lielie ekrāni abpus Svētās Pētera baznīcas ieejai liek uz brīdi apstāties. Vēsturiskie kadri aizved 80 gadu pagātnē, kad Rīgai pāri gāja Otrais pasaules karš, un šai pašā dienā – tieši Pēteros – liktenīgs artilērijas šāviņš iznīcināja baznīcas toreizējo veidolu. Uz vairākām desmitgadēm Vecrīga palika bez tās raksturīgā silueta ar torņu smailēm debesīs.

Meldra Usenko, Latvijas Nacionālā arhīva eksperte

“Svētās Pēterbaznīcas tornis sašauts un dega vairākas dienas. Tornis nogruva, un Vecrīga zaudēja savu centru. Vēlamies parādīt kadrus, kur Vecrīga ir tāda, kādu vairs nevaram ieraudzīt.”

Nacionālā arhīva atrastie kadri bija pārsteigums pat Pēterbaznīcas darbiniekiem. Dažu labu fotogrāfiju nebija redzējuši arī viņi.

Bet izstādes veidotāji ir pārliecināti, ka lielākās vērtības vēl glabājas ģimenes albumos. Tā, piemēram, zināms, ka barikāžu laikā šeit smērēja sviestmaizes un cienāja ar tēju, bet nav neviena paša attēla, kas to apliecinātu.

Par šādu digitālu izstādi sapņots vismaz gadu, jo baznīcas vēstures līkloči ne līdz galam izprasti un novērtēti sabiedrībā.

Una Jansone, Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības direktora vietniece

“Stāsts par to, ka padomju laikā ar dažādu profesionāļu un Rīgas patriotu pūliņiem izdevās panākt, ka Pēterbaznīca atdzīvojās… Pat nevaram aptvert, ka kulta celtni izdodas aizstāvēt un uzsliet atkal. Tad šodien, atzīmējot Melno dienu, lai cilvēki atgādina sev, ko viņiem nozīmē mūsu valsts, mūsu mantojums, mūsu atbildība, ka sirds sāk pukstēt straujāk, kad sadzird Svētā Pētera baznīcu vai ne. Tas nav vienkārši nekustamais īpašums. Tas ir Latvijas mantojums.”

Pēc galvaspilsētas pārstāves pārliecības, to vērts paturēt prātā īpaši tagad, kad Saeimā cīnās, kam ēka turpmāk piederēs. Vecie mūri joprojām cieš no daudzajiem bez jumta aizvadītajiem gadiem un paviršās padomju laika atjaunošanas.

Bet Rīgas dominante cauri laikiem iespējama vien ar šī torņa smaili pilsētas siluetā.

“Šodien mēs no sirds novēlētu, lai tūristi fiksē Rīgas panorāmu un lai Svētā Pētera baznīca laiku laikos būtu rīdziniekiem un, lai tornim ir skaists, ilgs, gadsimtiem ilgs mūžs,” vēlēja Latvijas Nacionālā arhīva eksperte.

Izstādi vēl 29. jūnija vakarā var pagūt izbaudīt pie baznīcas mūriem, bet no 30. jūnija tā ceļos uz Nacionālā arhīva izstāžu logiem.

0 Komentāru