78% Latvijas iedzīvotāju HIV uz sevi neattiecina, bet trešdaļa domā, ka to var pārnest odi

0 Komentāru

Gandrīz 80% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viņiem nav riska inficēties ar HIV, bet aptuveni trešdaļa cilvēku joprojām domā, ka šo infekciju var saķert arī ar odu starpniecību. Aizspriedumu par HIV inficētajiem joprojām ir daudz, lai gan realitātē, laikus šo vīrusu atklājot, cilvēks var nodzīvot ilgu mūžu, neapdraudot apkārtējos.

Ik gadu Latvijā HIV infekciju atklāj vairāk nekā 300 cilvēkiem, un tas ir otrs augstākais rādītājs Eiropā. SKDS veiktā aptauja liecina, ka vairums iedzīvotāju par inficēšanos ar HIV zina samērā daudz, taču atbildes arī liecina, ka sabiedrībā joprojām ir ļoti daudz aizspriedumu.

Arnis Kaktiņš
“SKDS” pētījumu centra direktors

“Vaicājām, vai jūs labprāt strādātu vienā darbavietā, vienā telpā ar HIV inficētu cilvēku. Tikai 26% saka cieto, “jā”. Vai ēstu HIV inficētas personas gatavotu ēdienu – “noteikti jā” saka tikai 23%. Jā ir liels “drīzāk”, bet tas ir tā, ka tev ir bažas.”

Par izplatītiem mītiem runājot, HIV nevar pārnest ar dzīvnieku kodumiem, un tas arī neizplatās inficētiem cilvēkiem šķaudot vai klepojot. Ar HIV nevar saslimt, lietojot tos pašus sadzīves priekšmetus, kurus lieto inficēts cilvēks, kā arī nav bīstami ar HIV inficēto iet kopā pirtī.

Šie visi aizspriedumi joprojām ir samērā izplatīti, lai gan realitātē HIV var dabūt tikai dzimumakta laikā vai lietojot kopīgas šļirces vai adatas. Aizspriedumi nereti ir pašiem slimniekiem.

Iveta Jukšinska
Daugavpils reģionālās slimnīcas ārste-infektoloģe

“Arī pašiem HIV pozitīviem pacientiem jau ir stigmatizācija, jo pacienti ne līdz galam saprot HIV infekcijas gaitu. HIV pozitīvs pacients atnāk un saka, ka, ja man ir labi, kāpēc man uz doto brīdi jādzer medikamentus.”

Ārsti atgādina, ka mūsdienās medikamenti aptur AIDS un pacienti var nodzīvot ilgu mūžu. Turklāt ārstēšana ir bezmaksas. Galvenais nosacījums – atklāt imūndeficīta vīrusu laikus, jo nepamanīts tas organismā var attīstīties vairākus gadus. Tieši tādēļ mediķi aicina vismaz reizi gadā profilaktiski veikt HIV testu, uzsverot, ka vīruss cilvēkus nešķiro.

Andris Veiķenieks
“AGIHAS” valdes priekšsēdētājs

“SPKC mājaslapā ir 20 HIV profilakses punktu adreses visā valstī, kur bez maksas var veikt ātros testus. Kā arī Rīgā ir dažas NVO, kas veic HIV testēšanu bez maksas. Jebkurā laboratorijā šis tests ir pieejams un tā izmaksas ir zem 5 eiro.”

Mediķi vērš uzmanību, ka nākamajos gados Latvijā jaunatklāto HIV inficēto skaits varētu pieaugt, jo Covid-19 pandēmijas laikā krietni samazinājušies veikto testu apjomi.

0 Komentāru