1 komentārs
76% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka veselības aprūpe neatbilst viņu vajadzībām
FOTO: LETA

76% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka veselības aprūpe Latvijā neatbilst viņu vajadzībām. Tikai 20% aptaujāto uzskata, ka Latvijas veselības aprūpes sistēma atbilst iedzīvotāju vajadzībām, secināts DNB Latvijas barometra pētījumā.

Tiesa, salīdzinot 2011. un 2015. gada aptauju datus, jāsecina, ka šogad respondenti veselības aprūpes sistēmu Latvijā vērtējuši nedaudz atzinīgāk nekā pirms četriem gadiem. 2011. gadā uz veselības aprūpes sistēmas atbilstību iedzīvotāju vajadzībām norādīja 14% aptaujāto, bet šogad – par 6% vairāk.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

”Neapmierinātība ar veselības aprūpes sistēmu ir vienojošais elements teju visās pasaules valstīs, tostarp arī ļoti attīstītās valstīs. Tas, kas atšķir Latvijas veselības aprūpes sistēmu no citām valstīm, ir fakts, ka pilnīgi visas iedzīvotāju grupas ir tiesīgas saņemt valsts apmaksātu pakalpojumu. Ir skaidrs, ka šāda ”ekstra” nevar būt bez blakusefektiem, proti, jautājumi par pakalpojumu pieejamību, rindām un kvotām nepārtrauc būt aktuāli,” uzskata Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša.

Tikmēr, minot galvenās veselības aprūpes problēmas Latvijā, visbiežāk respondenti norādīja uz medicīnisko pakalpojumu (71%) un medikamentu (69%) dārdzību, kā arī uz nepietiekamo finansējumu (63%). Tikai 1% aptaujāto uzskata, ka veselības aprūpes sistēmā nav problēmu.

Jāpiebilst, ka šogad aptaujātie nedaudz biežāk nekā pirms četriem gadiem kā problēmas minējuši medicīnisko pakalpojumu dārdzību (2011. gads: 67%, 2015. gads: 71%), nepietiekamu medicīnas darbinieku skaitu, pārslodzi (2011. gads: 26%, 2015. gads: 35%), iedzīvotāju nevērību pret savu veselību (2011. gads: 27%, 2015. gads: 34%) un pārāk zemu medicīnas darbinieku atalgojumu (2011. gads: 23%, 2015. gads: 30%).

Aicināti nosaukt nozīmīgākās pārmaiņas veselības aprūpes sistēmā pēdējo četru gadu laikā, visbiežāk aptaujātie atzīmējuši, ka medikamenti ir kļuvuši dārgāki (48%), palielinājušās rindas pie speciālistiem (45%) un ir sadārdzinājušies medicīnas pakalpojumi (44%). Tikmēr daļa aptaujāto norādījuši arī uz pozitīvām pārmaiņām – iegādāta moderna aparatūra (35%), un veikti plaši slimnīcu un poliklīniku remonti (30%).

Jautāti, kas būtu jādara, pirmkārt, lai uzlabotu situāciju veselības aprūpē, vairākums aptaujāto uzskata, ka būtu jāmaina pati sistēma (58%). Tikmēr nedaudz vairāk kā trešdaļa aptaujāto uzskata, ka veselības aprūpes sistēmu uzlabotu finansējuma palielināšana (32%). Jāpiebilst, ka, salīdzinot 2011. un 2015. gada aptauju rezultātus, būtiskas izmaiņas iedzīvotāju vērtējumā nav vērojamas.

Lūgti norādīt, kādas ir iedzīvotāju lielākās veselības problēmas, 37% aptaujāto atzīmējuši atkarības (t.sk. alkoholismu, narkomāniju). Tikmēr 26% aptaujāto norādījuši uz nepietiekamu slimību profilaksi, bet nepareizu uzturu atzīmējuši 19% aptaujāto. Visretāk aptaujātie uzskatījuši, ka iedzīvotājiem ir problēmas ar nepareizu uzturu. Tiesa, jāpiebilst, ka tikai 2% aptaujāto uzskata, ka iedzīvotājiem nav problēmu nevienā no minētajām jomām.

Tikmēr, jautāti, kādus veselības aprūpes (ārstniecības) pakalpojumus iedzīvotāji ir izmantojuši pēdējo trīs gadu laikā, gandrīz puse aptaujāto atzinuši, ka ir izmantojuši gan valsts apmaksātus, gan maksas veselības aprūpes pakalpojumus (48%). Tikmēr 25% aptaujāto norādīja, ka ir izmantojuši tikai valsts apmaksātos pakalpojumus, bet 17% atzīmējuši, ka izmantojuši tikai maksas pakalpojumus.

Visbeidzot, vaicāti, vai ģimenes loceklim vai draugam ieteiktu mācīties par ārstu, aptaujātie biežāk atbildēja apstiprinoši (53%) nekā noraidoši (26%). Tiesa, salīdzinoši lielai daļai jeb 21% aptaujāto nebija konkrēta viedokļa šajā jautumā.

TOP komentāri

  • ES
    +1 +1 0

    ES

    19.oktobri cilvēks ieiet slimnīcā ar kuņģa vai zarnu problēmām, bet "kobru"varēs uztaisīt 29.oktobrī.Guli, gaidi, maksā?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl